بیوتکنولوژی پزشکی

کاهش ریسک بیماری‌های قلبی در مبتلایان به HIV به کمک بزاق نوعی کنه

✅دانشمندان یک داروی تجربی را از بزاق نوعی کنه ایجاد نموده‌اند که می‌تواند به‌ عنوان یک درمان با پتانسیل بالا برای افراد مبتلا به HIV که در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند، به کار برده شود.


?در تحقیقات پیشین مشخص شده است که احتمال ابتلای افراد مبتلا به HIV به بیماری‌های قلبی، دو برابر بیشتر از افراد عادی است.

?در تحقیق جدید، محققان دریافته‌اند که افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی با افزایش تعداد سلول‌های ایمنی مانند مونوسیت‌ها همراه است.

?این موارد بیانگر سطح بالایی از پروتئین‌های عامل بافتی است که با لخته‌شدن خون و سایر پروتئین‌های التهابی موجود در خون افراد مبتلا به HIV، بدون در نظر گرفتن چگونگی کنترل عفونت در آن‌ها، مرتبط است.

?محققان توضیح داده‌اند که یک داروی تجربی به نام «Ixolaris» جداشده از بزاق نوعی کنه که قبلا برای درمان لخته‌شدن خون در حیوانات مورد آزمایش قرار گرفته، موفق به کاهش التهاب در میمون‌های آلوده به SIV شده است. SIV درواقع نوع اولیه HIV است.
ایوونا پاندرئا، استاد دانشگاه پیتزبورگ آمریکا در این رابطه اظهار داشته: «با توجه به موفقیت‌های فراوانی که در توسعه رژیم‌های ضدویروسی به وجود آمده، بیماران هم‌اکنون قادرند زندگی طولانی و پرثمرتری را با وجود اچ آی وی داشته باشند. با این‌ حال، کیفیت این زندگی نیز ممکن است به دلیل پیچیدگی بیماری‌های قلبی در این افراد کاهش یابد.»

?پاندرئا می‌افزاید: «با شناخت بیشتر یکی از مکانیزم‌های سلولی که باعث بیماری قلبی می‌شود، ما می‌توانیم از داروهایی مانند Ixolaris استفاده کنیم تا به‌ طور خاص این مکانیسم را هدف قرار داده و از کار بیندازد.»

?در این مطالعه که جزئیات فنی آن در مجله Science Translational Medicine انتشار یافته، تیم تحقیقاتی، نمونه‌های خون را از افراد بدونHIV، افراد مبتلا به HIV که عفونت‌های آن‌ها تحت درمان با داروهای ضدویروسی بود و افراد مبتلا به HIV که تحت درمان دارویی نبودند، آزمایش کردند.

?محققان سپس نمونه‌های فوق را در معرض Ixolaris قرار داده و مشاهده کردند که این دارو فعالیت عامل بافتی را مسدود می‌کند. بعد از این و هنگامی که داروی فوق در گروه کوچکی از میمون‌ها که در مراحل اولیه ابتلا به عفونتHIV بودند آزمایش شد، دانشمندان مشاهده کردند که درمان به‌ طور قابل‌توجهی باعث کاهش میزان پروتئین‌های التهابی که مرتبط با بیماری قلبی عروقی هستند، می‌شود.

?پاندرئا در این خصوص گفته: «این درمان دارای قابلیت بالقوه‌ای برای بهبود مدیریت بالینی بیماران مبتلا به HIV و کمک به آن‌ها برای زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری است.»

?با این‌ حال، پژوهشگران فوق درنهایت اظهار داشته‌اند که داروی Ixolaris هنوز در انسان آزمایش نشده است و این احتمال وجود دارد که نتایج کسب‌شده برای میمون‌ها، با نتایجی که ممکن است برای انسان‌ها پیش‌ بیاید، متفاوت باشد، لذا این موضوع نیاز به بررسی‌های بیشتر در آینده خواهد داشت.

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کاهش ریسک بیماری‌های قلبی در مبتلایان به HIV به کمک بزاق نوعی کنه – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن