بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

کاهش سطوح جیوه سمی در طبیعت با کمک باکتری‌های متانوتروف

کاهش سطوح جیوه سمی در طبیعت با کمک باکتری‌های متانوتروف - اخبار زیست فناوری کاهش سطوح جیوه سمی در طبیعت با کمک باکتری‌های متانوتروف

✅گروهی از محققان یک فرایند میکروبی جدید را یافته‌اند که می‌تواند متیل جیوه سمی را در طبیعت تجزیه کند.


متیل جیوه یک نوروتوکسین است که در زمان تعامل جیوه با میکروب‌های خاص ساکن در خاک و آبراه‌ها تشکیل می‌شود. این ماده در سطوح مختلف در تمام ماهی‌ها – به خصوص ماهی‌های درنده بزرگ مانند تن و اره ماهی – تجمع می‌یابد و زمانی که در مقادیر زیاد به مصرف می‌رسد می‌تواند به طور بالقوه باعث آسیب‌های عصبی و توسعه اختلالات به ویژه در کودکان گردد.

در گذشته تحقیقات زیادی بر روی متیلاسیون جیوه یا چگونگی شکل‌گیری متیل جیوه انجام شده، اما تا کنون مطالعات اندکی دمتیلاسیون میکروبی یا شکستن متیل جیوه را آزموده‌اند. در حال حاضر محققان باکتری‌هایی کشف کرده‌اند که فرایند دمتیلاسیون را انجام می‌دهند.

گروهی از باکتری‌ها بنام متانوتروف‌ها از گاز متان تغذیه می‌کنند و می‌توانند متیل جیوه را مصرف نموده یا آنرا بشکنند. متانوتروف‌ها در نزدیکی سطوح مشترک متان و هوا وجود دارند. هر دوی متان و متیل جیوه معمولاً در محیط‌های بی اکسیژن یا کم اکسیژن مشابه تشکیل می‌شوند.

محققان از طیف سنجی پیشرفته برای آنالیز مصرف متیل جیوه و تجزیه آن به وسیله این متانوتروف‌ها استفاده کردند. آنها کشف کردند که متانوتروف‌هایی مانند Methlyosinus trichosporium OB3b می‌توانند متیل جیوه را مصرف و یا تجزیه کنند.

اگر از طریق مطالعات آینده سازگاری قابل توجهی با محیط زیست ثابت شود این اکتشاف می‌تواند یک مسیر بیولوژیک برای تجزیه متیل جیوه در طبیعت ارائه دهد. به علاوه این نتایج می‌تواند پیش‌بینی محققان را از سطوح سمیت جیوه اصلاح کرده و توانایی آنها را در رابطه با ارزیابی ریسک و تلاش برای زدودن آلودگی‌های جیوه در سایت‌ها افزایش دهد.

ترجمه: محمد رضازاده

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

کاهش سطوح جیوه سمی در طبیعت با کمک باکتری‌های متانوتروف – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن