بیوتکنولوژی داروییبیوتکنولوژی میکروبی

کم کردن سمیت باکتری اشریشیا کلای، توسط افزودنی ساده مواد غذایی

از پلی سوربات ها، به عنوان ماده افزودنی در فرآورده های مختلفی استفاده می شود. محققان نشان داده اند که این مواد منجر به کاهش مسمومیت ناشی از با کتری های اشریشیا کلای می شوند.


بنابر مطالعات انجام شده، پلی سوربات ۸۰ که یک ماده افزودنی متداول است، زیست لایه محافظت کننده باکتری های اِ.کلای را از بین می برد و منجر به از بین رفتن امکان سمیت آن ها در فرآیند عفونت می شود.

تحقیقات بر سویه ای انجام شد که در سال ۲۰۱۱ باعث بیماری هزاران نفر و مرگ بیش از ۵۰ نفر گردید. نتایج تست های جانوری نشان داد که این ماده بر تعداد باکتری ها هیچ تاثیری نمی گذارد، اما سمیت آن ها را از بین می برد.

بنابراین به جای استفاده از آنتی بیوتیک که گاها استفاده ی از آن ها مضراتی نیز دارد، می توان از این رویکرد برای از بین بردن سمیت اِ.کلای بهره گرفت.

سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) پلی سوربات ۸۰ را در طبقه “عموما ایمن” دسته بندی کرده است، به همین جهت نیازی به تاییدیه این سازمان در کاربردهای درمانی پلی سوربات ۸۰ نیست.

همچنین می توان از پلی سوربات ۸۰ برای درمان عوارض شایع تر باکتری اِ.کلای، مانند اسهال بهره گرفت.

قدم بعدی در این تحقیق،شناسایی چگونگی جلوگیری پلی سوربات ۸۰ از تشکیل زیست لایه و کارایی آن در عوارض و امراض دیگر خواهد بود.

ترجمه و آماده سازی: سینا سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن