اخباربیوتکنولوژی جلبکبیوتکنولوژی محیط زیست

کاهش نشر کربن توسط شرکت خودرویی مزدا

شرکت مزدا به‌عنوان بخشی از برنامه توسعه بلندمدت فناوری خود که با عنوان “Sustainable Zoom-Zoom 2030” سال ۲۰۳۰ را به‌عنوان هدف نهایی خود در نظر گرفته است، متعهد شده است که میزان دی‌اکسید کربنی که جذب می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد را تا سال ۲۰۳۰ به ۵۰ درصد برساند و از سال ۲۰۳۰ تا ۲۰۵۰، این میزان را به ۹۰ درصد افزایش دهد.


در حال حاضر، این شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی خود و سایر مطالعاتی که مشترکاً با بخش‌های دیگر انجام می‌دهد، به‌عنوان بخشی از همکاری‌های تداوم‌یافته صنعت، دانشگاه و دولت؛ برای ترویج گسترده استفاده از سوخت‌های زیستی -میکروجلبک‌ها- در حال تحقیق و بررسی است.

انتظار می‌رود موتورهای احتراق داخلی به‌همراه سیستم برقی، در سال ۲۰۳۰ به‌میزان ۹۵ درصد از تولیدات خودرو را به خود اختصاص دهند. پیش‌بینی ها مبنی بر این است که سوخت مایع تا سال ۲۰۴۰ مهمان صنعت خودرو باشد و شرکت مزدا در نظر دارد سوخت مایع تجدیدپذیر تولید کند تا بدین طریق، باعث کاهش نشر کربن شود.

هنگام سوختن سوخت‌های زیستی، تنها دی‌اکسید کربن آزاد می‌شود. با وجود این که میزان کربن منتشره از این طریق نسبت به سوخت‌های فسیلی کمتر است، اما شرکت مزدا در نظر دارد همین “کم بودن” را به کمینه‌ترین حالت ممکن برساند. این شرکت تصمیمی اتخاذ نموده است که به تبع آن، مزدا توسعه‌بخش موتورهای خودرو به میزان خنثی کردن آن‌ها از نظر نشر کربن خواهد شد.

بهینه کردن هزینه‌های اقتصادی و افزایش بازده موتورهای احتراق داخلی به‌منظور استفاده حداکثری از جلبک‌ها برای تولید سوخت زیستی، از ضروریات نسل آینده است. برای این منظور، مزدا از روش تحقیقات توسعه‌ای بهره برده است و در زمینه ویرایش ژنوم توسط دانشگاه هیروشیما و نیز بررسی هدفمند فیزیولوژی گیاهان به‌کمک مؤسسه فناوری توکیو، قدم به صحنه رقابت گذاشته است و امید است که این تلاش‌ها در این مناطق به پیشرفت منجر شود.

شرکت مزدا در نظر دارد تا اوایل سال آینده، EVs را به‌عنوان مطرح‌ترین گزینه محیط‌زیستی در تولیدات خودرویی به آن دسته از مناطقی که دسترسی به انرژی‌های پاک دارند، ارائه نماید. نیز این شرکت در نظر دارد، عملکرد خودروهای مخرب را محدود نماید تا سدّی علیه آلودگی ایجاد باشد.

خودروی Mazda MX-30 اولین خودروی شرکت مزدا است که طبق توضیحات مذکور، اولین نمونه‌های خود را روانه بازار نموده است. این خودرو دارای باتری لیتیم-یون با قدرت ۳۵.۵ کیلووات ساعت است که قابلیت شارژ سریع با مدت زمان استفاده تا ۵۰ کیلووات را دارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
توسط
Algae Industry Magazine
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن