اکوسیستمگازهای گلخانه ای

روشی جدید برای کاهش نشر گاز متان از حیوانات

نشر گازهای گلخانه‌ای در حوزه کشاورزی یکی از دغدغه‌های مهم در بسیاری از کشورهاست. برای مثال نشر گاز متان در نیوزیلند یک-سوم نشر گازهای گلخانه‌ای این کشور را به خود اختصاص داده است. به همین‌ جهت دانشمندان در قالب یک همکاری بین‌المللی طرحی را برای کم کردن نشر متان از حیوانات ارائه کرده‌اند.


در دنیا نشر متان در تولید‌ گازهای گلخانه‌ای سهم پنج درصدی دارد. یافتن روشی برای کم کردن نشر در حوزه‌ دامداری یکی از دغدغه‌های مهم دانشمندان است. فرایند جدیدی در دانشگاه اتاگو برای کنترل نشر متان از سیستم گوارشی گوسفندان، گاوها و گوزن‌ها طراحی شده است.

تا به امروز عمده‌ تحقیقات بر روی توسعه‌ مولکول‌های کوچک مهارکننده و واکسن‌ها که به‌طور خاص بتوانند تولید متان را توسط متانوژن‌ها مهار کند متمرکز شده بود. در روش جدید مطرح‌شده تمرکز بر روی ترکیب کلیدی هیدروژن است. هیدروژن توسط گروهی از باکتری‌ها به نام متانوژن‌ها به متان تبدیل می‌شود. برای کنترل استفاده از هیدروژن می‌توان از میکروب‌ها و آنزیم استفاده کرد. در تحقیقات پیشین مشخص شده بود که میکروب‌ها نقش مهمی در کنترل سطح متان تولیدی دارند. حال در تحقیقات جدید چرایی این نظر تعیین شده است.

مطالعات بر روی دو گروه از گوسفندان انجام شد. یک گروه متان بالا و گروه دیگر متان کم را تولید می‌کردند. مشخص شد عامل اصلی متمایز کننده‌ این دو گروه از یکدیگر باکتری‌های مصرف‌کننده‌ هیدروژن هستند. در گروهی که متان کمی تولید می‌کردند باکتری‌های مصرف‌کننده‌ هیدروژن به‌صورت غالب درآمده‌اند. استفاده از باکتری‌های مصرف‌کننده‌ هیدروژن باعث می‌شود تا علاوه بر جلوگیری از تولید متان، گاز هیدروژن هم در اختیار گروه دیگر میکروارگانیسم‌ها قرار بگیرد.

در این تحقیق گروهی بین‌المللی شامل مؤسسه‌ AgResearch نیوزیلند، دانشگاه موناش استرالیا، ایلینویز آمریکا و هوکایدو ژاپن نیز همکاری داشته‌اند. این یافته‌ها می‌تواند پایه‌ای برای طرح‌های بیشتر در جهت کم‌کردن نشر گاز متان از طریق کنترل میزان هیدروژن باشد. یکی از طرح‌ها مصرف مکمل‌های غذایی فاقد عوامل متان‌زا است تا بتوان بر متانوژن‌ها غلبه کرد.

توسط
Eurekalert
منبع
Nature
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن