بیوتکنولوژی کشاورزیبیوتکنولوژی محیط زیستسوخت زیستیفناوری های همگرا

کاهش هزینه ی تولید سوخت زیستی و پلاستیک زیستی از سلولز

با وجود فراوانی سلولز در طبیعت، پیدا کردن این ماده به صورت خالص یا با کیفیت بالا، سخت و پر هزینه است. سلولز به عنوان ماده اولیه صنایع نساجی و بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این ماده می تواند در مخلوط پلیمر های زیستی به کار برده شود. علاوه بر این، دانشمندان با تجزیه ی سلولز برای تولید زیست گاز، استفاده از این ماده را توسعه دادند.


توانایی ارزیابی و درک ترکیب زیست توده های لیگنوسلولزی، کلیدی برای فعال سازی تکنولوژی در بخش زیست پالایشگاه های نو ظهور است.

مشکل این است که سلولز به ندرت به صورت خالص یافت می شود. به علاوه هنگامی که تکنیک های صنعتی برای تجزیه و تفکیک سلولز طبق ویژگی های ماده ی اولیه صورت می گیرد،کیفیت سلولز خالص تغییر می کند. محققان راهی کارآمد، دقیق و غیر مخرب برای خالص سازی سلولز ایجاد کردند.

محققان مولکولی غیر سمی ساخته اند که به راحتی می تواند در فرم های مختلف سلولز به کار برده شود و تشخیص ساده تر کیفیت را از طریق خوانش نوری فراهم می کند. این مولکول به طور معمول و ایمن می تواند در هر قسمت از خط فرآیند سلولز استفاده شود و همچنین گزینه های متعددی برای بهره وری و بهینه سازی می دهد.

روش های رایج تخلیص سلولز از لحاظ تکنیکی سخت و آلوده کننده ی محیط زیست هستند. این روش ها مستلزم تحمیل مشکلاتی در فرآیند افزایش حجم به دلیل ایجاد مسائل زیست محیطی و هزینه بر بودن، می باشند.

قدم بعدی برای این تکنولوژی، در اختیار قرار دادن آن برای صنایع مختلف سلولزی جهت ایجاد سیستم ایمن و جدید، برای کاهش وابستگی به مواد شیمیایی خطرناک و افزایش بازدهی فرآیند بازیافت می باشد.


ترجمه و آماده سازی: پویا عباس میرزایی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن