بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییبیوتکنولوژی میکروبیژنومیکسمتابولیسم

کدام میکروبیوم ما را شکل می‌دهد؟ ژنتیک یا سبک زندگی!

✅ طبیعت یا تغذیه کدامیک باعث شکل‌گیری میکروبیوم( باکتری‌های مفیدی که همراه انسان زندگی می‌کنند) ما هستند؟ مطالعات متعدد انجام شده از اهمیت میکروبیوم در سلامت انسان حکایت دارد. ساختار میکروبیوم که مشخص کننده تفاوت‌های فردی است احتمالا نقش کلیدی را در ایجاد بسیاری از ویژگی‌های بدنی و اخلاقی انسان خواهد داشت. ? برخی از محققین معتقدند نقش اصلی در ایجاد تفاوت بین میکروبیوم افراد را ژن‌ها می‌دانند. براساس این دیدگاه ژن‌ها تعیین‌کننده محیطی خواهند بود که میکروبیوم اشغال خواهد کرد و هر محیطی به یک باکتری خاص اجازه رشد را خواهد داد. اما تحقیقات مؤسسه Weizmann مشخص کرده است که ژنتیک نقش بسیار جزئی (۲%) در تعیین تفاوت‌های جمعیت‌ها خواهد داشت.

? داده‌های ژنوتیپ و میکروبیوم از ۱۰۰۰ فرد سالم که در یک محیط زندگی می‌کنند اما خواستگاه اجدادی متفاوتی دارند جمع‌آوری شد. اطلاعات گردآوری شده شامل عادات غذایی، سبک زندگی و دیگر موارد بود. نتیجه‌گیری نهایی براساس داده‌های جمع‌آوری شده، اطلاعات ژنوتیپی و میکروبیوم انجام شد. شباهت قابل ملاحظه‌ای بین ساختار میکروبیوم افرادی که ارتباط ژنتیکی نداشتند اما در یک مکان زندگی می‌کردند وجود داشت. بیش از ۲۰% تفاوت‌های میکروبیوم افراد به عواملی هم‌چون رژیم غذایی، داروها و تناسب اندام وابسته بود.

? ارتباط میان میکروبیوم و برخی از پارامترهای کلینیکی هم‌چون کلسترول، وزن و قند خون بررسی شد. براساس نتایج شگفت‌انگیز حاصل شده، اکثر این پارامترها ارتباط قوی را با ژنوم باکتری‌ها نسبت به ژنوم انسان نشان دادند. با وجود این شواهد یافتن عوامل شکل دهنده میکروبیوم گزینه‌ی بسیار مؤثری برای درمان بیماری‌ها خواهد بود. اطلاعات میکروبیوم امکان پیش‌بینی بسیاری از ویژگی‌های انسانی هم‌چون میزان گلوکز و چاقی را به طور موثرتر ودقیق‌تری از اطلاعاتی که از ژنوتیپ و محیط به دست می‌آید فراهم می‌کند.

? بنابراین با اینکه انسان نمی‌تواند ژنتیک خود را تغییر دهد اما می‌تواند با تأثیر‌گذاری یا تغییر باکتری‌های موجود در بدن، سلامتی خود را بهبود دهد. دانش بشر در مورد میکروبیوم‌ هنوز محدود است و مطالعات بیشتر در آینده می‌تواند اعتبار بیشتری را برای تایید ارتباط میکروبیوم و سلامتی فراهم کند.

? ترجمه: زمزم جوادی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

کدام میکروبیوم ما را شکل می‌دهد؟ ژنتیک یا سبک زندگی! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن