بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکسعلوم اعصاب

تعیین توالی ژنوم کرم مغز انسان

برای چندین سال، مردی چینی طیف وسیعی از علایم ناتوان کننده عصبی از جمله سردرد، از دست دادن حافظه و تشنج، بدون منشا مشخص را تجربه کرد. بیوپسی، التهاب در مغز این فرد را نشان می داد، اما پزشکان قادر به یافتن علت دقیق برای علایم او نبودند. سپس در طی آخرین بیوپسی جراحان منبع این مشکلات عصبی را یافته و کرمی را که به مدت چهار سال در مغز بیمار می خزید، بیرون آوردند.


این انگل طولی در حد سانتی متر داشت و در این مدت در حدود دو اینچ در مغز بیمار از سمت راست مغز به سمت چپ آن حرکت کرده بود.

محققان نقشه برداری مربوط به ژنوم این کرم خاص را انجام دادند. مشخص شد که این کرم مربوط به گونه ای نادر به نام Spirometra erinaceieuropaei می باشد. توالی یابی مربوط به ژنوم این کرم برای اولین بار انجام گرفت.

این انگل در آب زندگی می کند و بنابراین با خوردن خرچنگ های آلوده یا گوشت خام دوزیستان و خزندگان دارای این انگل، مصرف کنندگان در معرض این آلودگی قرار می گیرند. همچنین عفونت ممکن است از طریق ضماد گوشت قورباغه خام بر روی چشم همان طور که در دستور سنتی طب چینی آمده است رخ دهد.

این کرم برای غذا، چربی را از طریق پوست خود جذب می کند که مغز ما سرشار از اسیدهای چرب است.

ژنوم کرم نواری بسیار بزرگتر از حد انتظار است، این کرم دارای ۱.۲۶ میلیارد جفت باز است که تقریبا قابل مقایسه با ژنوم انسان می باشد.

این کرم به آلبندازول که دارویی ضد کرم است مقاوم می باشد. با نقشه برداری ژنوم این کرم، محققان می توانند داروهای جدیدی که می تواند هم برای این کرم و هم برای کرم های شبه نواری موثر باشد پیدا کنند.

نتایج مربوط به این تحقیق در مجله ژنوم بیولوژی به چاپ رسیده است.

ترجمه: الهام وحدت

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن