بیوتکنولوژی صنعتی

شبهه محققان آلمانی در موضوع کرم‌های هضم‌کننده پلاستیک

✅اخیرا دانشمندان آلمانی، نسبت به ادعای محققینی که گفته بودند کرم‌های تغذیه‌کننده از کیسه‌های پلاستیکی، می‌توانند پاسخگوی مشکل ضایعات پلاستیکی در حال گسترش سیاره زمین باشند، اظهار تردید نموده‌اند.


?ادعای فوق به دنبال انتشار نتایج تحقیقاتی که به سرپرستی فدریکا برتوچینی از دانشگاه سانتاندر اسپانیا انجام گرفت، بیان شده بود و ذکر می‌کرد که لارو بید موم خوار با نام علمی Galleria Mellonella، هنگام عبور پلی‌اتیلن از سیستم گوارشی خود، آن را هضم می‌نماید.

?پلی‌اتیلن که در همه کیسه‌ها و پاکت‌های پلاستیکی وجود دارد اگر به‌درستی بازیافت نشود، تهدیدی بزرگ برای محیط زیست و حیوانات آن محسوب می‌گردد و چنین کشفی می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد.

?اما حالا محققان دیگری از دانشگاه یوهانس گوتنبرگ در ماینتس آلمان اظهار داشته‌اند که این تحقیق، شواهد کافی را در ارتباط با تجزیه پلی‌اتیلن در محیط زیست ارائه نمی‌نماید.

?طبق اشاره این محققین، چه کرم‌های فوق، پلاستیک را در روده‌هایشان با آنزیم‌ها هضم نمایند و چه مواد پلاستیکی را طی فرایند خرد کردن مکانیکی که در آن، پلاستیک دفع شده ازلحاظ شیمیایی تغییری نمی‌کند، تجزیه نمایند، هنوز هم کل مسئله در هاله‌ای از ابهام باقی می‌ماند.

?تیم برتوچینی درواقع، تعدادی لارو بید موم خوار را در آزمایشگاه کشته، به‌صورت خمیر درآورده و سپس در مجاورت یک ماده پلاستیکی قرار دادند و گزارش نمودند که این ماده به اتیلن گلیکول تجزیه شده است.

?آن‌ها از این آزمایش نتیجه‌گیری نمودند که ممکن است آنزیمی در این فرآیند دخالت داشته باشد که محرک ماده تجزیه‌کننده پلاستیک باشد و ما می‌توانیم مقدار زیادی از این ماده را برای از بین بردن انبوه مواد پلاستیکی که دائماً در حال افزایش می‌باشند، استفاده نماییم.

?اما تیم محققان آلمانی اظهار داشته‌اند که در تحقیق انجام‌شده توسط محققان اسپانیایی، ویژگی‌ها و نشانه‌های اصلی و اساسی اتیلن گلیکول که تولید آن را در فرایند ذکرشده ثابت کند، ارائه نشده است.

?این پژوهشگران، در آزمایش‌های طرح‌ریزی‌شده خودشان، سعی کردند نتایجی مشابه با نتایج به‌دست‌آمده از تحقیقات محققین اسپانیایی را به دست آورند. ولی موفقیتی حاصل نکردند.

?لذا تیم محققان آلمانی اظهار داشته‌اند: «باوجوداینکه تجزیه زیستی پلیمرهای مصنوعی و راکد در محیط زیست، یک زمینه تحقیقاتی بسیار جالب و بااهمیت محسوب می‌شود، ما با کمال احترام مخالفت خود را نسبت به روش استفاده‌شده و همچنین نتیجه‌گیری‌های انجام‌شده در تحقیق قبلی، اعلام می‌داریم.»

?این چالش فنی و علمی، در مجله Current Biology که نتایج تحقیق قبلی را نیز چاپ نموده بود، انتشار یافته است.

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

شبهه محققان آلمانی در موضوع کرم‌های هضم‌کننده پلاستیک – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن