مهندسی ژنتیک

کروموزوم 10 غیرطبیعی ذرت، نقض کننده قوانین ژنتیکی مندل

| کروموزوم ۱۰ غیرطبیعی ذرت، نقض کننده قوانین ژنتیکی مندل

✅ همان گونه که برای اولین بار در قرن ۱۹، گریگور مندل عنوان کرده بود، ژنتیک مدرن بر پایه توارث ژن‌ها به زاده ها که فرایندی قابل پیش‌بینی می‌باشد، رخ می دهد. وی نشان داد که ژن‌ها بصورت جفت وجود دارند و هر یک از این ژن‌ها شانس یکسانی برای انتقال به نسل بعدی دارند. با این حال، برخی اوقات کروموزوم ها این قوانین را نقض می کنند.


❇ در این خصوص بسیاری از واریته‌های ذرت دارای این نوع تناقضات در سیستم وراثتی هستند. این رفتار غیرطبیعی مربوط به کروموزم ۱۰ در ذرت می باشد که در طی فرایند میوز و در بخش مادگی گل رخ می‌دهد و به‌موجب آن به‌جای انتقال طبیعی ۵۰ درصدی، ۷۵ درصد انتقال صورت می گیرد.

❇ اکنون تیمی از محققان دانشگاه‌های مختلف به راهنمایی پروفسور برجسته ژنتیک، دکتر Dawe، کشف کرده‌اند که کروموزم ۱۰ غیرطبیعی (Ab10)، دسته‌ای از ژن‌های کدکننده موتور پروتئین‌های خاص را کد می‌کنند. این موتور پروتئین‎ها به کروموزم‌ها متصل شده و آن‌ها را به سمت سلول‌ تخم زایشی می‌کشند. موتورهای مولکولی که تنها در کروموزم ۱۰ غیرطبیعی دیده می‌شوند، باعث نقض قانون مندل در انتقال صفات می‌گردند.

❇ نظر بر این است که این سیستم‌های میوزی، در گذشته نیز در گیاهان و جانوارن وجود داشته اند و در گذر زمان حذف شده اند. پروفسور Dawe در این باره می‌گوید: “مطالعه در این زمینه چندین سال قبل از شروع آزمایش های ما انجام می شده است، و ما برای ۲۰ سال در تلاش برای حل این رمز و راز چندین ساله بوده‌ایم. موردی که برای ما قابل توجه بود شناسایی این ژن‌ها، و از همه مهم تر و رضایت بخش تر، کشف موتورهای مولکولی بود که این فرایند را باعث می شدند.”

? ترجمه: داور عابدینی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن