بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی میکروبی

کشتن باکتری‌های مقاوم با داروی MS

✅کشفیات جدید نشان می‌دهند که داروی قدیمی اسکلروزیس که به مدت ۲۰ سال، استفاده گسترده ای از آن برای درمان مالتیپل اسکلروزیس می‌شود، توانایی قابل توجهی در از بین بردن انواعی از باکتری‌های مولتی رزیستنس دارد.


?باکتری‌های سودوموناس آئروژینوسا و انترو باکتریاسه که به ظاهر باکتری‌هایی بی‌خطر هستند ، می‌توانند منجر به بستری شدن و در بدترین حالت ممکن مرگ شوند. باکتری‌هایی که عفونت‌هایی نظیر ذات الریه ایجاد می‌کنند، به طور مکرر به آنتی‌بیوتیک‌های شناخته شده چندین مقاومت پیدا می‌کنند.

?محققان کشف کرده‌اند که دارویی به نام گلاتیرامر استات (glatiramer acetate)، که به طور طبیعی از آن در درمان مالتیپل اسکلروزیس استفاده می‌شود ، تاثیری روی باکتری‌های مقاوم دارد که تا به حال شناخته نشده است. آزمایشات نشان داده است که این دارو نیمی از باکتری‌های سودوموناس را در بیماران سیستیک فیبروز، کشته است.

?نتایج این تحقیق بسیار ارزشمند هستند، زیرا نشان می‌دهند که این دارو بر عفونت‌هایی که توسط باکتری‌های گرم منفی ایجاد می‌شوند، موثر است. این باکتری‌ها در واقع اساس و پایه بیماری‌هایی نظیر ذات‌الریه ،شوک‌های سیستیک و سپتیک هستند. با توجه به مقاومت رو به رشد در این باکتری‌ها، تعداد داروهایی که بر آن‌ها موثرند، رو به کاهش است و از طرفی داروهایی که ما می‌شناسیم باید در دوزهای بسیار بالا به بیمار داده شوند تا تأثیر خود را بگذارند و این عمل برای بیمار سمیت ایجاد می‌کند.

?مطالعات نشان می‌دهد که در سال ۲۰۵۰ ، باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک، نسبت به سرطان، افراد بیشتری را خواهند کشت. هیچ یک از پژوهشگران و یا صنعت داروسازی، تا به حال موفق نبوده اند با پیروی از استراژی‌های قدیم آنتی‌بیوتیک‌های جدیدی بسازند.

?به علاوه تولید و توسعه داروهای جدید بسیار هزینه‌بر است؛ تست و آماده کردن دارو حدودا ده سال طول می‌کشد و ما برای از بین بردن باکتری‌ها نمی توانیم این مدت صبر کنیم. گلاتیرامیراستات حدودا ۲۰ سال برای درمان مالتیپل اسکلروزیس استفاده می‌شود و به عنوان دارویی مطمئن که عوارض جانبی زیادی ایجاد نمی‌کند، شناخته شده است. خاصیت آنتی‌باکتریال این دارو حقیقتی کاملا جدید است و به ما فرصت تولید دارویی موثرتر برای بیماران سیستیک فیبروز می‌دهد.

?این نتایج همچنین ، اطلاعات وسیع‌تری درباره‌ی نحوه‌ی اثر این دارو روی بیماران مبتلا به MS می‌دهد و نشان دهنده این است که ممکن است باکتری قسمتی از مشکل در این بیماری باشد. احتمال تاثیر باکتری‌ها در مالتیپل اسکلروزیس توسط مطالعات دیگری نیز نشان داده شده است .

?ترجمه: سیده نسترن مکی

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

کشتن باکتری‌های مقاوم با داروی MS – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن