سرطانسلول درمانیسلول های بنیادی

کشتن سلول های سرطانی

محققان از سلول های بنیادی جنینی انسان برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کنند:

برای اولین بار، محققان سلول های بنیادی در دانشگاه مینه‌ سوتا (University of Minnesota) موفق شدند تا سلول های بنیادی جنینی انسان را در آزمایشگاه به سلول های کشنده ی سرطان تبدیل کنند. این کشف جدید راه را برای درمان های جدید سرطان در آینده نزدیک هموار می سازند.


دانشمندان سلول های کشنده طبیعی (natural killers) را از سلول های بنیادی جنین انسان ساختند. به‌عنوان عضوی از سیستم ایمنی، سلول های کشنده طبیعی در جریان خون حضور دارند و در دفاع از بدن علیه عفونت و بعضی از سرطان ها نقش ایفا میکنند.

بر طبق گفته محققان، این پژوهش اولین تحقیقی است که نتیجه آن توانایی ساخت سلول هایی خاص از سلول های جنینی انسان را ایجاد کرده است. سلول هایی که قادر به درمان و مبارزه با سرطان، به ویژه لوسمی و لنفوم هستند. پیش از این، مطالعات بسیاری در مورد پتانسیل سلول های بنیادی در درمان بیماری هایی چون پارکینسون، دیابت و آلزایمر انجام شده است؛ اما نتایج این پژوهش، پیشنهاد می کند که می توان از سلول های بنیادی جنینی انسان به‌عنوان منبعی از سلول های ایمنی، استفاده کردند. سلول های ایمنی به صورت طبیعی می توانند سلول های سرطانی را مورد هدف قرار داده و نابود کنند و همچنین پتانسیل درمان عفونت ها را نیز دارند.

نتایج همچنین مدلی از نحوه عملکرد و تحول دستگاه ایمنی در حضور این سلول های کشنده طبیعی نیز در اختیار می گذارد. در ادامه، دانشمندان توانایی سلول های کشنده طبیعی نشأت گرفته از سلول های بنیادی جنینی انسان در هدف قرار دادن سلول های سرطانی در مدل های حیوانی، مورد آزمایش قرار خواهند داد.

این آزمایش روی دو رده از سلول های بنیادی که توسط دولت فدرال تأیید شده، انجام شده است. بااین‌حال، اگر دنیای تحقیقات بخواهد به سمت درمان بیماری‌ها حرکت کند، رده های سلولی جدیدی باید مورد مطالعه قرار گیرند. این تحقیق توسط موسسه ملی سلامت و جامعه هماتولوژی امریکا حمایت مالی شده است. جزئیات بیشتر این پژوهش در ماه اکتبر آتی در مجله ایمنولوژی (Journal of Immunology) چاپ خواهد شد.

ترجمه: یاسمن اسعدی

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن