بیوتکنولوژی کشاورزیفناوری های همگراکود زیستی و همزیست‌ها

سودآوری بیشتر با کشت همزمان ذرت و پانیکوم ویرگاتوم

پانیکوم ویرگاتوم، گیاهی است که در کنار کاربردهای رایجی مانند حفاظت از خاک و تامین علوفه، می تواند به عنوان زیست توده، در تولید اتانول، بوتانول و انرژی های زیستی، به کار رود.


کشت این گیاه، از ابتدا تا انتهای برداشت، معمولا دو سال به درازا می انجامد و غالبا هیچ سودی تا آخر سال دوم حاصل نمی شود. بنابراین اگر بتوان رویکردی به وجود آورد که باعث سوددهی بیشتر، در مدت کوتاه شود، کشاورزان بیشتری به کاشت این گیاه ترغیب می شوند.

ایده ای که محققان دارند، کاشت ذرت است، بدین گونه که ابتدا ذرت کاشته شود و بعد از یک هفته و در همان زمین، پانیکوم ویرگاتوم کاشته شود.ذرت به سرعت رشد می کند و در کنار آن، پانیکوم ویرگاتوم نیز، به آرامی رشد می کند. بعد از یک سال، می توان ذرت را برداشت کرد و به سود رسید و بعد از دو سال، پانیکوم ویرگاتوم هم امکان بهره برداری خواهد داشت.

ایده استفاده از ذرت، ایده جدیدی نیست اما تا به حال،هیچ گونه دستورالعمل مشخص و روشنی، ارائه نشده بود. محققان با بررسی های گسترده شرایط بهینه را بدست آورده اند.

حضور پانیکوم ویرگاتوم، هیچ گونه تاثیر منفی در بازدهی ذرت ندارد، اما افزودن ذرت به عنوان یک گیاه همراه، در سال اول منجر به کاهش چگالی پانیکوم ویرگاتوم می شود، اما در سال دوم، چگالی و بازدهی آن، به حالت مطلوبی می رسد.

محققان تمامی فاکتورهای اقتصادی را نیز در نظر گرفته اند و در نهایت به این نتیجه رسیده اند که استفاده از ذرت، به عنوان یک محصول همراه در کاشت پانیکوم ویرگاتوم، با شرایط بهینه، می تواند منجر به سوددهی، در سال اول کشت شود.

ترجمه: سینا سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن