بیوتکنولوژی پزشکیسلول های بنیادیعلوم اعصاب

کشف ارتباطات ژنتیکی که تشکیل نورون‌های حرکتی طی تکامل جنینی را تنظیم می‌کند

محققان دانشگاه UCLA موفق شدند شبکه ژنی که تکامل نورورن‌های حرکتی نخاعی در جنین درحال رشد مرغ و موش تنظیم می‌کند را شناسایی کنند. آن‌ها هم‌چنین به این سؤال مهم پاسخ دادند که چرا نورون‌های حرکتی _سلول‌های عصبی نخاعی که حرکت ماهیچه‌ها را کنترل می‌کنند_ سریع‌تر از سایر نورون‌ها تشکیل می‌شوند.


?مطالعه صورت‌گرفته، تشکیل نورون‌های حرکتی از سلول‌های بنیادی را در محیط آزمایشگاه آسان‌تر می‌کند. نورون‌های حرکتی مشتق از سلول‌های بنیادی می‌تواند برای درمان نخاع ناسالم یا آسیب‌دیده کمک کننده باشد، هم‌چنین در مطالعه بیماری‌هایی هم‌چون amyotrophic lateral sclerosis (که با عنوان بیماری Lou Gehrig’s نیز شناخته می‌شود) و آتروفی عضلانی نخاعی نیز مفید خواهد بود.

?یکی از محققان اظهار داشت:« این مطالعه جزئیات بی‌سابقه‌ای از فرایندی فراهم کرد که طی آن، جنین، انواع مختلف سلول‌ها را تولید می‌کند که در یک نخاع بالغ قابل مشاهده است. تکنیک‌های آزمایشی جدیدی که ما به‌کار بردیم، همراه با تلاش‌های مشترک سایر زیست‌شناسان و دانشمندان کامپیوتر، سبب شد که به بینش جدیدی نسبت به فرایند تکامل جنین دست یابیم».

?در طی تکامل نخاعی در دوران جنینی، سلول‌های پروژنیتور عصبی، انواع سلول‌های عصبی را تولید می‌کنند. از مدت‌ها پیش مشخص شده‌است که سرعت تشکیل انواع سلول‌های عصبی در دوران جنینی متفاوت است و نورون‌های حرکتی سریع‌تر از سایر سلول‌های عصبی موجود در نخاع تشکیل می‌شوند؛ اما علت آن مشخص نبود.

?محققان از تازه‌ترین تکنیک‌های ملکولی استفاه کردند تا بررسی کنند چگونه فعالیت ژن‌ها طی شکل‌گیری نورون‌ها تغییر می‌کند. در این مطالعه از روش single cell transcriptional profiling استفاده شد که در آن می‌توان فعالیت تمام ژن‌ها را در یک سلول به‌طور هم‌زمان اندازه‌گیری کرد. ۲۰۰ سلول که در فرایند تشکیل نورون‌های حرکتی نقش دارند بررسی شد. برای تحلیل داده‌های به‌دست آمده از نرم‌افزار کامپیوتری استفاده شد تا چگونگی تغییر فعالیت ژن‌ها حین تشکیل نورون‌های حرکتی بازسازی شود.

?تحلیل‌ها نشان داد پروتئینی که توسط ژن Olig2 ساخته می‌شود و تنها در پروژنیتورهای عصبی که نورون‌های حرکتی را می‌سازند بیان می‌شود، همراه با دسته ژنی دیگری تحت عنوان ژن‌های Hes در تشکیل نورون‌های حرکتی دخیل هستند. محققان برای اطمینان از نقش Olig2 در تحریک تولید نورون‌های حرکتی، عملکرد آن را در جنین درحال تکامل موش‌ها و مرغ‌ها افزایش و کاهش دادند و به نتایج مطلوبی دست یافتند.

?درواقع در این مطالعه نشان داده‌شد که چگونه عوامل مختلف با هم هماهنگ می‌شوند تا نورون‌های حرکتی ساخته شوند.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

کشف ارتباطات ژنتیکی که تشکیل نورون‌های حرکتی طی تکامل جنینی را تنظیم می‌کند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن