بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

کشف ارتباط بین میتوکندری و اعتیاد به کوکائین

✅سال‌هاست که دانشمندان کشف کرده‌اند میتوکندری در بیماری‌های مربوط به مغز ایفای نقش می‌کند ازجمله افسردگی، اختلال دوقطبی، اضطراب و استرس. اما اخیراً دریافتند که اعتیاد به کوکائین، سبب ایجاد تغییرات میتوکندریایی خاصی می‌شود و هم‌چنین دریافتند که می‌توان از بروز این تغییرات جلوگیری کرد.


?میتوکندری به‌عنوان منبع انرژی سلول است و در ایفای نقش سلول در بدن، نقش مهمی دارد. دانشمندان در انجام این مطالعه، موش‌ها را به دفعات درمعرض کوکائین قرار دادند و مشاهده کردند که آزادسازی برخی ملکول‌ها افزایش می‌یابد که این ملکول‌ها در تقسیم میتوکندری در بخش پاداش مغز نقش مهمی دارند. مطالعه اخیر نشان داد که دانشمندان با استفاده‌ از ماده شیمیایی مخصوصی به نام Mdivi-1 می‌توانند این تغییرات را متوقف کنند، و هم‌چنین دانشمندان قادرند بااستفاده از دستکاری ژنتیکی ملکول‌های مؤثر در تقسیم میتوکندری سلول‌های مغزی، از پاسخ به کوکائین جلوگیری کنند.

?پژوهشگران ابتدا میتوکندری را در موشی که درمعرض کوکائین بود مطالعه نمودند و دریافتند که تقسیم میتوکندری در سلول‌های مغزی مربوط به ناحیه پاداش افزایش یافت. برای تأیید این مکانیسم در سلول‌های انسانی، محققان بافت‌های مربوط به افرادی که وابسته به کوکائین بودند و فوت کرده‌بودند را جمع‌آوری و مطالعه نمودند.

?دکتر Lobo یکی از محققان این مطالعه می‌گوید:« این مطالعه از این جهت اهمیت دارد که می‌تواند به دانشمندان در درک بهتر تغییرات سلول‌های مغزی و میتوکندری که طی اعتیاد رخ می‌دهد، کمک کننده باشد. ما مایل هستیم که در مطالعات آتی بررسی کنیم که آیا این تغییرات در اعتیاد به سایر مخدرها هم رخ می‌دهد؟»

?مترجم: فرزانه صائبی راد

☑️لینک خبر

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

کشف ارتباط بین میتوکندری و اعتیاد به کوکائین – اخبار زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن