بیوتکنولوژی پزشکی

کشف بیومارکرهای مولکولی پره‌‌اکلامپسی

✅ این مطالعه به دنبال راهی است که تست‌های بارداری را در سه ماهه اول بارداری مورد ارزیابی قرار دهد، در حالی‌که اغلب آزمایش‌ها در سه ماهه سوم انجام می‌شوند.


?محققان به مدت ۶ سال، نمونه‌های خونی هزاران زن باردار در سه ماهه اول بارداری را از کلینیک‌های بریتانیا جمع‌آوری و بررسی کردند؛ سپس بر روی ۷۵ نمونه خونی خاص متمرکز شدند که ۳۵ نفر از آن‌ها در نهایت به پره‌‌اکلامپسی مبتلا شدند و ۴۰ نفر دوران بارداری خود را در سلامت کامل به پایان رساندند.

?محققان مولکول‌های RNA را از پلاسمای نمونه‌ها استخراج و با استفاده از (Next Generation Sequencing (NGS آن‌ها را توالی‌یابی کردند. دانشمندان از طریق آنالیز اطلاعات از روش‌های محاسباتی بیومارکرهای جدیدی را کشف کردند.

?دکتر Shomron اظهار داشت: «تقریباً ۸% از زنان باردار ممکن است در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری به پره‌‌اکلامپسی مبتلا شوند. این یک بیماری جدی است که سلامتی و گاهی حتی زندگی مادر و جنین را به خطر می‌اندازد. اما اگر پره‌‌اکلامپسی به‌موقع تشخیص داده شود، درمان ساده و اثبات شده دارد و آن هم دوزهای کم آسپرین از هفته شانزدهم تا پایان بارداری است. تاکنون پزشکان ریسک پره‌‌اکلامپسی در زنان را با توجه به حاملگی‌های قبلی، سطح فشار خون و دیگر علائم عمومی بررسی کرده‌اند. ما اما به یک بیومارکر تعیین‌کننده که به نظر می‌رسد در سه ماه اول بارداری در خون بیمار باشد، قبل از این‌که هرگونه علامتی ظاهر شود، نیاز داریم. یافته‌های ما پایه ای برای تست نمونه خونی است که پره‌‌اکلامپسی را پیش‌بینی می‌کند و به نوبه خود به پزشکان اجازه می‌دهد که درمانی را فراهم آورند تا از مراحل ابتدایی بیماری آن را مهار کند. ما ۲۵ مولکول RNA کوچک را شناسایی کردیم که به‌گونه متفاوتی در بین گروه‌های کنترل و پره‌‌اکلامپسی بیان شده‌بودند. بر اساس مولکول‌های RNA، ما مدلی را برای طبقه‌بندی نمونه‌های پره‌اکلامسی توسعه دادیم. این یافته‌ها نشان‌دهنده ارزش پیش‌بینی کنندگی مولکول‌های کوچک RNA در سه ماهه اول است و پایه‌ای را برای تولید ابزار تشخیصی غیرتهاجمی برای پره‌‌اکلامسی فراهم می‌کند که می‌تواند خطر ابتلا به مرگ برای مادر و جنین را کاهش دهد».

?تست‌ها یا پیش‌بینی‌های زودهنگام به پزشکان اجازه خواهد داد که سلامت مادر و جنین را به طور یکسان حفظ کنند. هم‌چنین مداخلات پیش‌گیرانه‌ی اولیه را برای بهبود علائم در مادر و کودک تسهیل کنند.

?مترجم: مژگان برات زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

کشف بیومارکرهای مولکولی پره‌‌اکلامپسی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن