آنتی بیوتیکبیوفیلم

کشف جدید آنتی باکتریال هایی که مانع گسترش عفونت در وسایل پزشکی میشود

میکروبیولوژیست های دانشگاه دوبلین روش جدیدی برای جلوگیری از رشد باکتری ها روی اندام های مصنوعی و دریچه های قلب پیونده زده شده در بدن کشف کردند.


این کشف منجر به جلوگیری از عفونت های بعد از عمل جراحی در بیماران می شود.

وسایل پزشکی که برای درمان و بیماری ها استفاده میشود بعضا دارای تجمعی از باکتری ها در سطح خود می باشند که بیوفیلم نام دارد.گروهی از این باکتری ها که استافیلوکوکسی نام دارند روی سوند و دریچه های قلب و اندام های مصنوعی رشد میکنند و توسط آنتی بیوتیک و سیستم ایمنی کشته نمیشوند، پس ناچار باید وسیله از بدن خارج و جایگزینی برای ان صورت گیرد.هر عفونت بیوفیلمی بین ۵۰۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰ یورو هزینه در بر دارد.

تیم تحقیقاتی دکتر جان جیوگهگان، استاد دانشگاه ترینتی، روش جدیدی برای جلوگیری از عفونت های دستگاه های پزشکی کشف کرده که مانع از اتصال باکتری ها به یکدیگر برای ایجاد بیوفیلم می‌شود. نتیجه ی این تحقیقات در ژورنال Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد.

همچنین پروفسور دافرن و تیمش که متخصص میکروسکوپ اتمی هستند نشان دادند که می توان با کمک مولکول های کوچکی اتصال باکتری ها به سطح و همچنین به یکدیگر را مهار کرد. هدف این مولکول های کوچک پروتئین هایی می باشند به نام SdrC که روی سطح باکتری قرار دارند.تحقیقات آزمایشگاهی نشان داد که مولکول های مهارکننده مانع تشخیص سایر باکتری ها توسط SdrCها میشود که عدم تشکیل بیوفیلم را در پی دارد.

دکتر جیوگهگان اذعان داشت که کشف جدید آنها امکان متوقف کردن تشکیل بیوفیلم را به کمک مولکول هایی که به طور اختصاصی به پروتئین های سطح باکتری متصل میشوند فراهم می‌سازد.

ترجمه : احسان همایی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کشف جدید آنتی باکتریال هایی که مانع گسترش عفونت در وسایل پزشکی میشود – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن