بیوتکنولوژی پزشکی

کشف جدید محققین UBC در رابطه با خون اهدایی و تبدیل گروه خونی رایج A به گروه خونی پرکاربرد O

محققین دانشگاه بریتیش کلمبیا معتقدند که راهی برای تبدیل گروه خونی رایج A به گروه خونی پرکاربرد O منفی یافته اند که انتقال خون را آسان تر می کند، چرا که معمولا گروه خونی اهدا کننده و بیمار می بایست با هم مطابقت داشته باشد، مگر آن که خون اهدا کننده از نوع O منفی باشد، چرا که استفاده از خون O منفی در انتقال خون منجر به واکنش های خطرناک و تهدید کننده در بیمار نمی شود.


بنا بر آمار مرکز خدمات خون کانادا، حدود ۷ درصد از کانادایی ها دارای گروه خونی O منفی هستند، در حالی که ۳۶ درصد A مثبت و ۶ درصد A منفی می باشند.

از آنجا که گروه خونی O منفی برای عموم قابل استفاده می باشد، در جراحی های اضطراری، که زمان کافی برای تعیین گروه خونی بیمار وجود نداشته، بسیار مفید و پرکاربرد است.

محققین UBC اظهار داشته اند که در آزمایشات جدید خود، به گروهی “قوی” از آنزیم های موجود در باکتری های روده دست یافته اند، که قادر است با حذف آنتی ژن از گلبول های قرمز خون، گروه خونی A مثبت و منفی را به O منفی تبدیل کند.

Stephen Withers، پروفسور در زمینه شیمی دانشگاه UBC در انتشار خبری اظهار داشت: “گروه خونی توسط آنتی ژن های موجود بر روی سطح گلبول های قرمز تعیین می شود؛ به طوری که گروه خونی نوع A دارای آنتی ژن A، گروه خونی B آنتی ژن B و AB دارای هر دو آنتی ژن می باشد و گروه خونی O هیچکدام از این دو آنتی ژن را ندارد.”

آنتی ژن ها به هنگام تزریق به بدن، سیستم ایمنی بدن را تحریک می کنند، از این رو بیمار می بایست گروه خونی خود یا گروه خونی O دریافت کرده، تا مانع بروز واکنش شود. به همین دلیل گروه خونی O تا این اندازه مهم است.

Withers و تیمش پیش تر در سال ۱۹۸۲ موفق به تولید آنزیم های کشنده آنتی ژن گشتند، اما این نوع جدید بسیار قدرتمندتر و کارآمدتر می باشد.
وی در این باره می گوید: “آنزیم تولیدی سابق (۱۹۸۲) فوق العاده ناکارآمد بود. اما این آنزیم تازه کشف شده “هزار برابر” بهتر است.”

تحقیقات پیشین به روندی مشابه برای گروه خونی نوع B دست یافته بودند، اما بنا بر گفته Withers، عملی ساختن این روند نسبت به گروه خونی نوع A با توجه به رایج تر بودن آن، بسیار مهم تر بوده است.

وی اظهار داشت: “نکته مهم دیگر این است که: آنزیم اکتشافی ما بر روی تمامی بخش های خون کارساز است.” تحقیقات پیشین تنها بر روی بخش های کوچکی از خون کارساز بود. اما با استفاده از این روند جدید، می توان گروه خونی مربوط به خون تازه دریافت شده از اهداکننده را سریعا و بدون تاخیر چندانی به O منفی تبدیل کرد، که چنانچه واقعا کارگر افتد، مزایای زیادی خواهد داشت.

پس از بررسی میلیونها میکروارگانیسم، تخمین زده شد که محیطی که آنزیم های مورد نظر در آن یافت می شود، بافت های مخاطی روده انسان است که حاوی قندهایی با ساختاری مشابه به آنتی ژن های خون می باشد.

وی افزود: “با پاکسازی باکتری هایی که از این قندها تغذیه می کنند، آنزیم هایی که باکتری استفاده می کند را جدا کرده و مولکول های شکر را از بین بردیم. سپس مقداری آنزیم شبیه سازی شده تولید کرده و دریافتیم که آنها نیز قادر به اجرای عملی مشابه بر روی آنتی ژن های خون می باشند.”

Withers و همکارانش – Steven Hallam میکروب شناس و Jay Kizhakkedathu آسیب شناس، از مرکز تحقیقات خون UBC، اقدام به ثبت کشف این آنزیم های جدید کرده و امیدوار هستند که با کمک مرکز خدمات خون کانادا در آینده جهت آماده سازی آزمایشات بالینی در مقیاس وسیع تری عمل کنند.

مرکز خدمات خون کانادا به تازگی به دلیل کاهش ذخایر خونی از اهداکنندگان خون به خصوص گروه های کمیاب دعوت به عمل آورده است. Withers تاکید کرد که این کشف قادر به کاهش چنین فشارهایی در آینده خواهد بود.
وی بیان داشت: “گسترش عرضه جهانی خون با توجه به افزایش جمعیت و تداوم بلایای طبیعی امری حیاتی می باشد. امید ما این است که در نهایت روزی فرا رسد که بتوانیم هر نوع گروه خونی، بافت یا اندام اهدا شده را بدون در نظر گرفتن گروه خونی اصلی برای تمام افراد نیازمند به کار بریم.”

این مطالعه که تحت حمایت موسسه تحقیقات بهداشتی کانادا صورت گرفته بود، روز سه شنبه در نشست سالانه انجمن شیمی آمریکا در بوستون ارائه گشت.

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن