بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسرطان

کشف جهش تشدید کننده سرکوب تومور

محققان سرطان مدتهاست p53 را که پروتئین سرکوبگر تومور است به خاطر توانایی آن برای حفظ سلول¬های یاغی تشکیل دهنده تومورها، معرفی کرده اند. اما P53 تاکتیک های خود را به خوبی مخفی کرده است. P53 هدایت فعال شدن یا سرکوب بسیاری از ژن های مربوط به سرطان در بدن را هدایت می¬کند و حداقل ۱۰۰۰ ژن وجود دارد که بیان آنها تحت تاثیر وضعیت p53 قرار دارد.


محققان پازلی را با آزمایش اثر چندین جهش منحصر به فرد p53 در موش هایی که مستعد ابتلا به سرطان پانکراس بودند، طراحی کردند طوری که هر گونه تغییر در فعالیت p53 به طور معمول به مشکلی اشاره می کند: کمبود آن بدن را مستعد رشد تومور می کند، در حالی که زیادی آن می تواند مشکلاتی را در رشد ایجاد کند.
یکی از جهش های p53 موش های بدون تومور را به مدت طولانی تری نگه داشت، و این نشان می داد که این نسخه فوق العاده ای از p53 است. موش هایی که دارای جهش مطلوب که در ناحیه فعال سازی رونویسی به نام TAD2 رخ می دهد، بودند؛ طول عمر بقای بدون سرطان پانکراس طولانی تری را نسبت به موش های با نسخه های طبیعی ژن p53 نشان دادند.
در ۴۰۰ روزگی، تقریبا ۴۰ درصد موش های دارای عملکرد طبیعی p53 ، مبتلا به سرطان پانکراس شدند، در حالی که هیچکدام از موش های دارای شکل جهش یافته علائم تشکیل تومور را نشان ندادند. این بدان معنا نیست که موش های با نسخه جهش یافته p53 هرگز سرطانی نخواهند شد، اما این جهش خاص واقعا در محدود کردن رشد تومور موثر است.
داده های ژنومی و مطالعات گذشته در سرطان های انسانی گروه را به ژن Ptpn14 که یک تنظیم کننده ی شناخته شده Yap است سوق داد. Yap پروتئینی است که زمانی که کنترل نمی شود، ژن های ایجاد کننده سرطان در بدن را روشن می کند.
یافته های محققان، آنها را قادر به تعریف یک مسیر یا “محور”، متشکل از سه پروتئینp53-Ptpn14-Yap که به صورت خطی کار می کند، کرد.P53 در محور بالاترین رتبه را به خود اختصاص داده که می تواند اثرات گسترده ای بر رفتار سلولی داشته باشد و Ptpn14 را فعال می کند کهPtpn14 سپسYap را مهار می کند تا سلول ها را از سرطانی شدن نجات دهد. محققان نشان دادند وقتی که p53 در سرطان انسان جهش می یابد، فعالیت Yap را افزایش می دهد که به تومور اجازه رشد می دهد. در واقع کمبود p53 و Ptpn14 می تواند همان نتیجه ای از فعال شدن Yap را ایجاد کند.
محققان اکنون به بررسی اینکه آیا مکانیسم جدید کشف نشدهP53 را به طیف گسترده ای از سرطان ها، نه فقط پانکراس تعمیم دهند و اینکه آیا این یک مسیر خاص بافت است، می پردازند.

لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️
عضویت در کانال زیست فن

کشف جهش تشدید کننده سرکوب تومور – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن