بیوتکنولوژی پزشکی

کشف حافظه ماهیچه‌ای در سطح DNA!

✅پژوهشی که توسط پژوهشگران دانشگاه کیل، رهبری شده است برای اولین بار نشان می‌دهد که ماهیچه‌های انسانی یک حافظه را در سطح DNA در رشد ابتدایی خود پردازش می‌کنند. این بدین معنا است که دوره‌های رشدی ماهیچه‌های اسکلتی، توسط ژن‌های موجود در ماهیچه‌ها به یاد سپرده می‌شود و این به رشد بعدی آن‌ها در طول زندگی کمک می‌کند.


?نتایج این پژوهش که در نشریه Nature منتشر شده است می‌تواند برای ورزشکارانی که به علت استفاده از داروهای سازنده ماهیچه و افزاینده عملکرد دستگیر شده‌اند، استفاده گسترده‌ای داشته باشند، چراکه داروهایی که می‌توانند تغییرات طولانی‌مدت ایجاد کنند، ممنوعیت‌های کوتاه‌مدت را ناکافی می‌سازند.

?با استفاده از جدیدترین تکنیک‌های بررسی ژنوم، پژوهشگران در دانشگاه کیل، به همراه دانشگاه‌های جان مورس لیورپول، نورث اومبریا و منچستر متروپولیتن، روی بیش از ۸۵۰ هزار جایگاه در DNA انسان مطالعه کرده‌اند و کشف کردند ژن‌هایی که در هنگام رشد ماهیچه در پی ورزش، با برچسب‌های ویژه‌ی شیمیایی علامت خورده بودند یا این‌که فاقد علامت بودند، پس از بازگشت به حالت عادی، بعدها در طول زندگی و به دنبال انجام دوباره ورزش، مجددا رشد می‌کنند.

?این برچسب‌ها یا نشانگرها که به‌عنوان اپی‌ژنتیک شناخته می‌شوند، به ژن پیام می‌دهند که باید فعال باشد یا غیرفعال، و دستورالعمل‌هایی را برای ژن فراهم می‌کنند تا بدون تغییر DNA، خاموش یا روشن شود. آدام شارپلس، نویسنده ارشد این مقاله و سخنران ارشد فیزیولوژی سلولی مولکولی ماهیچه در دانشگاه کیل و دانشجوی دکترای او، آقای روبرت سیبورن توضیح می‌دهند: «در این مقاله، ما نشان دادیم که ژن‌های موجود در ماهیچه‌ها، بعدازاین که در پی ورزش رشد می‌کنند، با اطلاعات اپی‌ژنتیکی، بیشتر بدون برچسب می‌شوند. این ژن‌ها زمانی که ما دوباره ماهیچه‌هایمان را از دست می‌دهیم بدون برچسب می‌مانند، اما این بدون برچسب ماندن کمک می‌کند که ژن با گستره‌ی بیشتری روشن شود و این با رشد بیشتر ماهیچه در پاسخ به ورزش مرتبط است.» این پژوهش کاربست‌های مهمی برای چگونگی تمرین ورزشکاران و بهبود آن‌ها در برابر جراحات دارد و همچنین پیامدهای گسترده‌ای برای ورزشکارانی دارد که به خاطر تقلب دستگیر شده‌اند.

?دکتر شارپلس توضیح می‌دهد: «اگر ماهیچه‌های یک ورزشکار رشد کنند و سپس آسیب ببینند و یا بعضی از ماهیچه‌هایش را از دست دهد و همچنین اگر ما ژن‌هایی را که مسئول حافظه‌ی ماهیچه‌ای هستند بشناسیم، می‌توانیم به بهبود او کمک کنیم. پژوهش‌های بیشتر برای درک این‌که چطور برنامه‌های گوناگون ورزشی می‌توانند به فعال کردن این ژن‌های حافظه ماهیچه‌ای کمک کنند، مهم خواهد بود.»

?او در ادامه می‌گوید: «اگر یک ورزشکار ممتاز از داروهای بالابرنده‌ی عملکرد استفاده کند تا ماهیچه‌هایش را حجم دهد، این ماهیچه‌ها حافظه‌ای را از رشد قبلی ماهیچه ثبت می‌کنند. لذا اگر ورزشکار دستگیر و یا محروم شده باشد، این موضوع می‌تواند موردی باشد که نشان دهد محرومیت‌های کوتاه‌مدت نمی‌توانند برای چنین ورزشکار متخلفی مناسب باشند، چراکه این ورزشکار، هنوز هم می‌تواند از رقیبانش بهتر باشد، زیرا قبلا از این داروها استفاده کرده است!»

?ترجمه: محمد شجاعیه

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

کشف حافظه ماهیچه‌ای در سطح DNA! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن