بیماری های خودایمنیبیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییمهار زیستی

کشف دارویی برای درمان آلوپسی آره‌آتا‎‎

آلوپسی آره‌آتا، که معمولاً به آن فقط آلوپسی گفته می‌شود، یک اختلال خودایمنی است که در آن بدن به فولیکول‌های موی خود حمله می‌کند و باعث ریزش مو که اغلب به صورت توده‌ای است، می‌شود. داروی Olumiant (Baricitinb) یک مهارکننده جانوس کیناز(JAK) که فعالیت یک یا چند خانواده خاص از آنزیم‌ها را مسدود می‌کند و در مسیری که منجر به التهاب می‌شود تداخل می‌کند.

اثر بخشی و ایمنی داروی Olumiant در آلوپسی آره‌آتا در دو کارآزمایی تصادفی سازی شده به صورت double blind بررسی شده است. این کارآزمایی‌ها (کارآزمایی AA_1 و AA_2) با بیمارانی که حداقل ۵۰ درصد از موی سر خود را از دست دادن انجام گرفته است و شدت آلوپسی آن‌ها به مدت بیش از ۶ ماه اندازه‌گیری شد.

بیماران در این کارآزمایی‌ها هر روز یک دارونمای ۲ میلی‌گرم Olumiant یا ۴ میلی‌گرم Olumiant دریافت کردند. ‌اندازه‌گیری اولیه کارآیی دو کارآزمایی، اینگونه بود که بیماران حداقل ۸۰ درصد از پوشش سر خود را در هفته ۳۶ به دست آوردند. در کارآزماییAA_1، ۲۲ درصد از ۱۸۴ بیمارانی که ۲ میلی‌گرم Olumiant و ۳۵ درصد از ۲۸۱ بیمارانی که ۴ میلی‌گرم Olumiant دریافت کرده بودند، به پوشش کافی سر درست یافتند.

شایع ترین عوارض جانبی مرتبط با Olumiant عبارتنداز :
عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی، عفونت دستگاه تنفسی تحتانی، سردرد، آکنه، کلسترول بالا(هیپرلیپیدمی)، افزایش آنزیمی به نام کراتینین فسفوکیناز، عفونت ادراری، افزایش آنزیم کبدی، التهاب فولیکول‌های مو(فولیکولیت)، خستگی، حالت تهوع، قارچ تناسلی(عفونت کاندیدا)، کم خونی، تعداد کم برخی از انواع گلبول‌های سفید خون(نوتروپنی)‌، شکم‌درد، زونا(هرپس زوستر)، افزایش وزن، ایجاد حفره در دستگاه گوارش(پارگی معده و روده)

دارویOlumiant در ترکیب با سایر مهارکننده‌های JAK، تعدیل کننده‌های ایمنی بیولوژیک، سیکلوسپورین یا سایر سرکوب‌کننده‌های ایمنی قوی توصیه نمی‌شود. همچنین با هشدارها و اقدامات احتیاطی از جمله حساسیت مفرط(واکنش آلرژیک) و توصیه نظارت دقیق برای ایجاد علائم و نشانه های عفونت در طول درمان و پس از درمان توصیه می شود. همچنین ارزیابی بیماران از نظر عفونت سل فعال و آزمایش سل نهفته قبل از درمان با Olumiant و پتانسیل فعال شدن مجدد ویروسی باید بررسی شود.

دارویOlumiant با یک هشدار بر روی جعبه برای عفونت‌های جدی، مرگ و‌ میر، بدخیمی، حوادث ناگوار قلبی عروقی و ترومبوز ارائه می‌شود. این دارو در ابتدای سال ۲۰۱۸ تایید شد. این دارو به عنوان درمانی برای بیماران بزرگسال خاص مبتلا به آرتریت روماتوئید فعال متوسط تا شدید تایید شده است. همچنین از آن برای درمان Covid19 در برخی بزرگسالان بستری در بیمارستان استفاده شده است.

منبع:

https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-first-systemic-treatment-alopecia-areata

۳/۵ - (۲ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن