پروتئومیکس

کشف داروی کاهش کلسترول خون

محققان در چین پروتئینی را کشف کرده‌اند که جذب کلسترول موجود در رژیم غذایی را کنترل می‌کند و ممکن است با هدف تحت کنترل قرار دادن سطح کلسترول خون و جلوگیری از بیماری قلبی به کار گرفته شود.


محققان دریافتند که نسخه کوتاه شده پروتئینی به نام LIMA1، به طور غیر معمول به سطح پایین کلسترول لیپوپروتئین کم غلظت (LDL-C) منجر شده و جذب کلسترول در یک خانواده Kazahks چینی را کاهش داده است. همچنین آزمایش‌های تکمیلی در موش‌ها نقش مولکولی LIMA1 را بیشتر مورد بررسی قرار داده است.

سطوح پایین LDL-C در خون یک عامل خطر شناخته شده برای بیماری‌های قلبی_عروقی به شمار می‌رود. به نظر می‌رسد که تا ۵۰ درصد واریانس در غلظت LDL-C ژنتیکی باشد، اما عوامل ژنتیکی شناخته شده تنها بخشی از تغییرات مشاهده شده را نشان می‌دهند. برای پیدا نمودن متغیرهای جدید ژنتیکی وابسته به LDL-C، محققان تمرکز خود را بر روی Kazakhs چینی قرار دادند؛ یک گروه نژادی جدا در غرب چین که از نظر ژنتیکی با سایر افراد جامعه تفاوت دارند و تا کنون مطالعات ژنتیکی لیپید در آن‌ها به انجام نرسیده است.

به طور خاص این پژوهش بر روی توالی اگزوم سه نفر با LDL-C پایین و یک نفر با LDL-C طبیعی در یک خانواده Kazakh چینی با سطوح پایین LDL-C وراثتی، تمرکز دارد. این مطالعه آن‌ها را به سوی هفت کاندید متغیر، که تنها یکی از آن‌ها با حذف تغییر فریم کوتاه شده در ژن LIMA1 (همچنین به عنوان EPLIN و SREBP3 شناخته می شود.) و فنوتیپ پایین در خانواده است، هدایت می کند.

به طور کلی سطوح LDL-C تحت تاثیر سنتز کلسترول بدن و جذب کلسترول موجود در رژیم غذایی در روده قرار می‌گیرد. آنالیز مبتنی بر مشخصات جرمی ترکیبات مرتبط با کلسترول، در اعضای خانواده با جهش LIMA1 و با پیشنهاد نقشی برای LIMA1 در آن فرآیند نشان داد که، جذب کلسترول روده ای آن‌ها دارای اختلال بوده است.

توالی هدفمند LIMA1 در ۵۰۹ شخص دیگر از Kazakh با سطوح LDL-C پایین مشخص نمود که تنها یک نفر جهش مشابه با خانواده داشت، درحالی که هیچ یک از ۵۱۰ Kazakhs چینی دارای سطوح طبیعی LDL-C نبودند. همچنین محققان در سه خانواده دیگر که همگی با سطوح پایین LDL-C کشف نمودند که، جهش LIMA1 متفاوت پروتئین را بی ثبات می نماید.

به منظور بررسی بیشتر عملکرد LIMA1 در متابولیسم کلسترول، آن ها چندین مطالعه را بر روی موش ها ترتیب دادند. به نظر می رسد پروتئین در روده کوچک و به ویژه در غشای مرزی به شدت بیان شده بوده و موش‌هایی که دارای کمبود LIMA1 در روده‌هایشان بودند، جذب کلسترول پایین‌تری را در مقایسه با موش‌های وحشی نشان دادند.

مطالعات بیشتر نشان داد که LIMA1 احتمالا به عنوان یک پروتئین داربستی عمل می‌کند که یک کمپلکس سه گانه با NPC1L1، یک پروتئین غشایی جاذب کلسترول از طریق vesicles (تاول کیسه هوایی) و میوزین Vb تسهیل کننده را تشکیل می دهد.

در نهایت دانشمندان نتیجه گرفتند که LIMA1 ممکن است به عنوان یک داروی جدید با هدف کاهش LDL-C در بیماران بکار گرفته شود.

آن‌ها اعلام کرده‌اند: «مجموعه شواهد رو به رشد نشان داده است که سطوح پایین LDL-C با کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی مرتبط هستند. اگرچه LDL-C در حال حاضر می‌تواند بوسیله استاتین‌ها و دیگر داروها کاهش یابد، اما مهار LIMA ممکن است مسیر جدیدی را برای درمان هیپوکلسترولمی فراهم نماید.»

✳️ مترجم: محمد شجاعیه

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن