کریسپر

کشف دو آنزیم جدید CRISPR-Cas

پروکاریوت ها انواع متنوعی از سیستم های CRISPR-Cas را برای مقابله با مواد ژنتیکی بیگانه به کار می برند، اما ما عموما از Cas9 برای دست ورزی ژنتیکی استفاده می کنیم.


در یک مطالعه متاژنومیکس که نمونه های مختلفی از منابع متفاوت به دست آمد، علاوه بر کشف دو آنزیم جدید Cas در باکتری ها، برای اولین بار انزیم Cas9 در باستانیان (Archaeans) مشاهده شد.

اگر چه شاید کریسپر از بهترین ابزار آزمایشگاهی شناخته شده برای ایجاد DNA نوترکیب می باشد، اما در حقیقت، از پروکایوت ها در برابر مهاجمان دفاع می کند. در واقع دانشمندان با مهندسی کریسپر از باکتری هایی که در آزمایشگاه رشد می کنند، آن را به یک ابزار ویرایش ژنوم تبدیل گرده اند. اما تعداد بسیار زیادی از پروکاریوت ها باقی می مانند که در آزمایشگاه رشد نمی کنند، خالص سازی نمی شوند و در محیط کشت رشد نمی کنند. بنابراین پتانسیل کشف فرم های جدید از کریسپر بسیار بالا است.

تا کنون محققان برای پیدا کردن ژنی که پروتئین کریسپر را کد می کند، حوالی توالی cas1 را مورد بررسی قرار داده اند. تا به امروز Cas9 فقط در باکتری ها دیده شده بود،در حالی که در این مطالعه در ژنوم دو گونه باستانی یافت شده از معدن ریچموند-در یکی از کوهستان های کالیفرنیا-، ژن Cas9 پیدا شد.

آن ها همچنین دو‌ آنزیم کریسپر جدید از باکتری های آب های زیرزمینی و خاک به نام های CasX و CasY کشف کردند. این دو آنزیم بویژه آنزیم CasX خیلی کوچک هستند.

آنزیم CasX دارای ۹۸۰ اسیدآمینه است که در مقایسه با Cas9 که دارای ۱۶۳۸ اسید آمینه است خیلی کوچکتر می باشد. CasY حدوداً دارا ۱۲۰۰ اسیدآمینه می باشد. این از نظر بیوتکنولوژی خیلی مهم است چراکه اگر شما قصد دست ورزی ژنی داشته باشید انگاه انتفال یک ژن کوچک به درون سلول بسیاری آسان تر از انتقال یک ژنوم بزرگ می باشد.

آنها با همکاری جنیفر دودنا از دانشگاه برکلی نشان دادن که CasX و CasY دو پروتئین عملکردی هستند. همچنین در تحقیقاتشان این دو پروتئین را در E.coil معرفی کردند.

ترجمه: کاوه نصراللهی

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن