ژنومیکس

دانشمندان خبر از کشف ساختارهای مخفی در DNA باکتری می‌دهند

ماده ی وراثتی یا DNA هر موجود زنده‌ای حاوی دستوراتی برای ادامه‌ی حیات آن موجودات است. همانطور که می‌دانیم DNA در موجوداتی همچون حیوانات و گیاهان دو رشته است و در باکتری‌ها حلقوی است. اما DNA به هر شکل که باشد باید به صورت بسته‌هایی داخل سلول قرار بگیرد، طوریکه هر ژن قادر به خاموش و روشن شدن باشد.


در پژوهشی که به تازگی انجام گرفته، دانشمندان رو به مطالعه‌ی ژنوم باکتری Mycoplasma pneumonia آورده‌اند، باکتری‌ای که ژنومی بسیار کوچک، به عنوان مثال یک پنجم ژنوم E.coli دارد.

با کمک تکنیک Hi-C* ، که برهم‌کنش‌های میان قطعات مختلف DNA را آشکار می‌کند، محققان نقشه‌ای سه بعدی از کروموزوم این مایکوپلاسما تهیه کرده‌اند. آنچه از این نقشه برمی‌آید این است که ژنوم مایکوپلاسما هم شامل منطقه‌ای تحت عنوان مبدأ همانندسازی در یک طرف و یک ناحیه‌ی حدمیانی در طرف دیگر کروموزوم است. چیزی شبیه آنچه در گونه‌های بزرگتر باکتریایی می‌بینیم.

همچنین دانشمندان با کمک تکنیک Hi-C* الگوهای قرارگیری ژنوم مایکوپلاسما و طریقه‌ی قرارگیری نواحی مختلف کروموزومی برای تغییر وضعیت ژن‌ها (روشن/خاموش) را با جزئیات بیشتر بررسی کرده‌اند.

پیش از این تصور می‌شد که چنین شکلی از سازماندهی به خاطر DNA بسیار کوچک مایکوپلاسما، در این موجود وجود ندارد اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این مکانیزم سازماندهی و کنترل ژنی در همه اقسام سلول‌های زنده مشترک است.

ترجمه : کسری طباطبایی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن