زیست نشانگرهای ژنتیکی

کشف متغیر ژنتیکی سندرم زجر تنفسی حاد

دانشمدان از کشف نوعی متغیر ژنتیکی جدید مرتبط با سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS) سخن می‌گویند. سندرم زجر تنفسی حاد یکی از علل اصلی مرگ‌و‌میر در افرادی است که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند. مطالعات قبلی حاکی از وجود متغیرهای ژنتیکی دخیل در روند آسیب‌پذیری به این سندرم بوده‌است. این مطالعه که با بررسی بیش از ۲۰۰۰نفر صورت گرفته‌است در مجله Intensive Care Medicine Experimentaljournal منتشر شده است.


در این راستا، محققان درصدد شناسایی ژن‌های جدید درگیر در شانس ابتلا به ARDS ناشی از سپسیس برآمدند. از میان سه ژن، نوکلئوتید پلی‌مورفیسم FLT1 دارای ارتباط معناداری با ARDS بوده‌است. دکتر Belda، یکی از نویسندگان این مطالعه معتقد است: “شناسایی ژن های مرتبط با سندرم دیسترس تنفسی به ما اجازه می دهد تا با اتخاذ تصمیمات بالینی ارتقایافته برای درمان بیماران، رفته‌رفته به پزشکی شخصی نزدیک‌تر شویم.”

این کار در مجموع با بررسی نمونه‌های بیش از ۲۰۰۰ شرکت‌کننده صورت گرفته است. در نخستین مطالعه مربوط به بررسی نوع و ارتباط ژن‌های درگیر، قریب به ۲۲۵ بیمار مبتلا به ARDS ناشی از سپسیس و ۸۹۹ مورد کنترل بر اساس جمعیت انتخاب شدند. در نهایت، یافته‌ها عدم وابستگی ۶۶۱ نمونه ARDS ناشی از سپسیس و ۲۳۴ مورد کنترل را نشان دادند.

محققان، متغیر ژنتیکی متعلق به گیرنده فاکتور رشد اندوتلیال عروقی(FLT1) را به عنوان یک ژن دخیل در میزان آسیب‌پذیری فرد به ARDS معرفی کرده و اذعان دارند که تلفیق داده‌های ژنومی می تواند یک راهکار معتبر برای شناسایی ژن‌های دیگری باشد که در میزان آسیب‌پذیری فرد دخیل‌اند.

منیع خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن