سلول های بنیادی

کشف مسیر ژنتیکی جدید برای کنترل تپش قلب

یک پژوهش جدید بر روی رشد قلب انسان، راه ارتباط سلول‌های عضله قلبی با یکدیگر را آشکار می‌کند. تپش قلب نرمال برای رشد کودک در طول دوران بارداری حیاتی است و به محافظت از نقائص قلبی در هنگام تولد، که شایعترین نقائص مادرزادی هستند، کمک می‌کند.


با استفاده از سلول‌های بنیادی پرتوان انسانی، گروه تحقیقاتی انستیتو تحقیقات کودکان Murdoch (MCRI) نشان داد که یک ژن به نام NKX2-5 مسئول تنظیم ریتم قلب و رشد سلول‌های عضله قلبی است. این پژوهش به تازگی در Nature Communications به چاپ رسیده است.

سرگروه نویسندگان این مطالعه، دکتر دیوید الیوت، بیان کرده است:« تغییرات در این ژن عامل مشکلاتی در سیستم الکتریکی قلب انسان هستند. لذا بیماران با تغییرات در ژن NKX2-5 غالباً مجبورند یک ضربان ساز در قلب خود بکارند.»

دکتر الیوت توضیح داد:« با وجود بیش از ۲۰ سال کار بر روی NKX2-5 در مدل‌های موشی، اثر تنظیمی میان این دو ژن پیش از این گزارش نشده بود. این مسئله اهمیت استفاده از سلول‌های بنیادی انسانی را در تحقیق بر روی بیماری‌های انسانی برجسته می‌سازد.»

عملکرد NKX2-5 برای کنترل زمان روشن و خاموش شدن سایر ژن‌ها شناخته شده است. محققان علاوه بر این، متوجه شدند که NKX2-5 رشد سلول‌های عضله قلبی را با کنترل مستقیم ژن دیگری به نام HEY2 تحت کنترل دارد. تغییرات در HEY2 عامل سندرم Brugada است، که یک بیماری با اختلال در ریتم عادی قلب می باشد.

این پروژه نوآورانه، دانش ما را در کنترل ژنتیکی رشد عضله قلبی تقویت کرده و یک مسیر ژنتیکی را که تنظیم کننده سیستم هدایت الکتریکی قلب است، آشکار می‌کند. این پژوهش می‌تواند به رویکرد‌های جدیدی در درمان بیماری‌های قلبی با هدف‌گذاری ژن‌هایی که بیماری قلبی را ایجاد کرده‌اند، منجر شود.

❇️ مترجم: آزاده داودی

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن