کود زیستی و همزیست‌هامیکروبیوم

کشف مولکول‌های جدید و متنوع در میکروبیوم ریشه‌ درختان

دانشمندان طی مطالعه ای جدید دریافتند جمعیت میکروب‌های درون و اطراف ریشه‌ها‌ی درخت صنوبر، ده برابر متنوع‌تر از میکروبیوم انسانی بوده و ترکیبی از مولکول‌های جدید را تولید می‌کند که می‌توانند به عنوان آنتی‌بیوتیک، داروهای ضد سرطان و یا برای اهداف زراعی مفید باشند. این مطالعه اولین بررسی دقیق خوشه‌های ژنی در میکروبیوم Populus است، که در تولید محصولات منحصر به فرد و متنوع طبیعی نقش دارد.


میکروب‌ها عمدتاً برای برقراری ارتباط با یک‌دیگر و یا گیاه میزبان از مجموعه‌ای از مولکول‌های طبیعی استفاده می‌کنند. این مولکول‌ها می‌توانند باعث رشد، تغییر و یا آهسته شدن تکوین آن‌ها شوند. به دلیل شدید بودن رقابت بر سر منابع اصلی، میکروب‌ها برای از بین بردن رقبای خود، یک سری از مواد طبیعی هم‌چون آنتی‌بیوتیک‌ها را نیز ترشح می‎‌کنند.

طبیعت خاص این آنتی‌بیوتیک‌ها، که اغلب باکتری‌های مشخصی را هدف قرار می‌دهند، این است که آن‌ها را کاندیدهای مناسبی برای استفاده در اهداف پزشکی می کند. آن‌ها می‌توانند گونه‌های خطرناک را، به جای طیف گسترده‌ای از میکروب‌ها در یک جمعیت خاص، مانند دستگاه گوارش انسان، از بین ببرند. این یافته‌ها نقطه‌ی آغازی برای تحقیق در زمینه‌ محصولات طبیعی ترشح شده توسط باکتری‌ها بوده و موجب تحقیقات بیش‌تر در زمینه‌ نقش این مولکول‌ها در تعامل میان گیاه و میکروب می‌شود.

در بررسی تنوع مواد طبیعی و اساس ژنتیکی میکروب‌هایی که این مواد را تولید می‌کنند، محققین به خوشه‌های ژنی که تا پیش از این شناخته نشده بودند دست یافتند. تقریباً 15 درصد خوشه‌های ژنی در دسته‌بندی‌های معمولی قرار نمی‌گیرند. از خوشه‌های قرار گرفته در دسته‌های شناخته شده، تنها یک درصد با توالی‌هایی که قبلاً مشخص شده بودند هم‌خوانی دارند.

برخی از توالی‌های ژنی خاص، ترکیبات طبیعی شناخته شده را کد می‌کنند و برخی دیگر ممکن است مولکول‌هایی را که ما هرگز ندیده‌ایم کد کنند. تیم تحقیقاتی بیش از 300 توالی ژنومی باکتریایی را از طریق نمونه‌های متاژنومیکی که از موقعیت‌های مختلف گرفته شده بودند، آنالیز کردند.

طبق گفته‌ محققین، آن‌ها بر روی تبادل انرژی، اطلاعات و ترکیبات دخیل در ارتباط میان گیاه و میکروب تمرکز دارند. مولکول‌های طبیعی برای عملکرد و سلامت میکروب‌ها و گیاهان میزبان آن‌ها کلیدی هستند. این یافته‌ها راه را برای تحقیقاتی که در رابطه با ارتباط بین گیاهان و باکتری‌ها و اثر آن‌ها بر بقای یک‌دیگر در طبیعت انجام می‌شوند، هموار می‌سازد. به خصوص محققین اثرات مولکول‌های طبیعی روی ارتباطات جوامع گیاهی را مطالعه خواهند کرد.

منبع خبر
لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنـجاه نـه + = شصـت سـه

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن