بیوتکنولوژی پزشکی

کشف مولکول‌های miRNA موجود در گردش خون با قابلیت پیش‌بینی وقوع اختلالات ریتمیک قلب

فیبریلاسیون دهلیزی یک شرایط پاتولوژیکی است که با ایجاد ضربان نامنظم و سریع قلبی می‌تواند ریسک انواع سکته‌ها، نارسایی‌های قلبی و حتی دمانس را افزایش دهد. این اختلال قلبی ممکن است با افزایش سن، فشارخون بالا، دیابت، مشکلات دریچه‌ای قلب و غیره همراه باشد اما ذکر این نکته قابل تأمل است که حدود یک سوم بیماران دچار فیبریلاسیون دهلیزی تا پس از وقوع سکته فاقد هیچ‌گونه علامت و نشانه‌ای می‌باشند، بنابراین یافتن ابزار یا وسیله‌ای جهت پیش‌بینی این حالت پاتولوژیک قلب جهت درمان پیش‌گیرانه بسیار ارزشمند خواهد بود.


?عوامل متعددی نظیر التهاب، اختلالات الکتریکی و تغییرات ساختاری در حفرات بالایی قلب (دهلیزها) سبب پیش‌برد فیبریلاسیون دهلیزی می‌شوند. علاوه‌بر این، چندین توالی مختلف RNA با عنوان (microRNA (miRNA با این اختلال مرتبط‌ هستند. microRNAها بیان ژن را پس از مرحله رونویسی کنترل می‌کند و هم‌چنین به سبب ثبات آن‌ها در گردش خون نشان‌گرهای احتمالی برای وقوع برخی از بیماری‌های قلبی‌عروقی به حساب می‌آیند. اگرچه معرفی miRNA مرتبط با فیبریلاسیون دهلیزی به عنوان یک نشان‌گر پیش‌بینی کننده این اختلال هنوز هم در حاله‌ای از ابهام قرار دارد.

?یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه ژاپن جهت بررسی این موضوع، بیان miRNA را در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی و گروه کنترل که شامل افراد سالم بودند و هم‌چنین گروه موش‌های دچار اختلالات ریتمیک مرتبط با فیبریلاسیون دهلیزی وگروه کنترل آن‌ها را مورد تحقیق قرار دادند. آن‌ها نشان دادند miRNA هایی که سابقاً ارتباطی با این اختلال نداشته‌اند به‌طور معناداری در سرم بیماران و موش‌های دچار فیبریلاسیون دهلیزی افزایش یافته‌است که این موضوع می‌تواند حاکی از قابلیت بالقوه این miRNAها به‌عنوان نشان‌گرهای این بیماری باشد.

?در ابتدای مطالعه، حدود ۷۳۳-۶۷۲ miRNA در سرم انسان و بافت دهلیزی موش مورد آنالیز قرار گرفتند و طی مراحل بعدی تعداد آن‌ها به ۴ عدد تقلیل یافته و تمرکز مطالعه روی کیفیت بیان ژن‌ها واقع گردید. یکی از miRNA ها به‌نام miR-214-3p در روند التهاب دخیل است بنابراین در ابتدا انتظار می‌رفت جزء مکانیسم‌ پایه‌ای در ارتباط بین miRNA و اختلال فیبریلاسیون دهلیزی باشد اما مقایسه بیان miRNA ها با سطوح فاکتور‌های التهابی سرمی هیچ‌گونه ارتباطی را آشکار نساخت.

?آنالیزهای آماری نشان داده‌اند که miR-214-3p و miR-342-5p بالاترین دقت را به‌عنوان نشان‌گر برای پیش‌بینی فیبریلاسیون دهلیزی دارند و بطورکلی قابلیت پیش‌بینی آن‌ها مستقل از سن فرد می‌باشد.

?مترجم: مونا تقی زاده

لینک خبر

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

کشف مولکول‌های miRNA موجود در گردش خون با قابلیت پیش‌بینی وقوع اختلالات ریتمیک قلب

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن