سرطان تخمدان

کشف مکانیسم‌های ملکولی مربوط به پیش‌رفت سرطان تخمدان

✅سرطان تخمدان، کشنده‌ترین سرطان زنان در ایالات متحده است. اخیراً دانشمندان دیدگاه تازه‌ای در رابطه با مکانیسم‌های دخیل در سرطان تخمدان پیدا کرده‌اند. آن‌ها بر روی نقش RNAهای طویل غیر کد شونده(lncRNA) تمرکز کردندکه در تنظیم ژن‌ها نقش کلیدی دارد.


?تخمین زده می‌شود از ۲۲۵۰۰ مورد سرطان تخمدان که در سال ۲۰۱۷ گزارش شده‌است، ۱۴۱۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. علت مرگ و میر بالا در این بیماری در درجه اول به علت مقاومت به روش‌های درمانی و تشخیص این سرطان بعد از متاستاز دادن است که تقریباً در ۸۰ درصد از بیماران رخ می‌دهد.

?پژوهشگران با بررسی تغییرات ملکولی که در گروه بزرگی از بیماران مبتلا به سرطان تخمدان صورت گرفت، چندین lncRNA را شناسایی کردند که با این بیماری ارتباط دارد. این lncRNA ها مکرراً در این بیماری سنتز می‌شوند و مسئول تغییرات عملکرد سلولی هستند که در ویژگی‌های متاستاتیک سلول‌های سرطانی نقش دارند.

?بررسی‌های بیوانفورماتیکی بر روی ۷۰۰ بیمار سرطان تخمدان صورت گرفت. این آنالیزها منجر به شناسایی چندین lncRNA شد که در نوع خاصی از سرطان تخمدان، به میزان زیادی بیان می‌شوند، باور بر این است که این نوع سرطان تخمدان از سایر انواع این سرطان، تهاجمی‌تر است.

?آنالیزهای بعدی نشان داد که افزایش بیان این lncRNA ها، بیان پروتئین‌هایی که در پروسه‌های تکاملی نقش دارند را تغییر می‌دهد؛ نام این پروسه تکاملی، تبدیل اپی‌تلیال به مزانشیال است(EMT). این پروسه در مهاجرت و تهاجم سلول‌ها که دو مشخصه اصلی سلول‌های سرطانی متاستاتیک است، نقش مهمی دارد و این موضوع حاکی از آن است که ارتباز بین lncRNAها و EMT در پیش‌رفت متاستاتیک سرطان تخمدان ایفای نقش می‌کند.

?محققان دریافتند که بیان بیش از اندازه lncRNAی تحت عنوان DNM30S با احتمال بهبودی بیماران سرطان تخمدان، ارتباط معناداری دارد. بنابراین مشاهدات، پژوهشگران پیشنهاد می‌کنند که شاید هدف‌گذاری lncRNAها یک استراتژی درمانی پایدار برای سرطان تخمدان باشد.

?آن‌ها برای امتحان کردن این فرضیه، به طور آزمایشی سطح بیان lncRNAهای DNM30S را کاهش دادند و مشاهده کردند که مهاجرت و حمله سلول‌های سرطانی تخمدان کاهش یافت. دانشمندان برآنند تا در مطالعات بعدی بر روی نقش lncRNAها در سرطان تخمدان بپردازند و متعاقب آن از متاستاز دادن سرطان تخمدان جلوگیری کنند.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

کشف مکانیسم‌های ملکولی مربوط به پیش‌رفت سرطان تخمدان – اخبار زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن