ایمونولوژیبیوتکنولوژی میکروبی

کشف مکانیسم انتشار ویروس HIV در بدن

علی رغم اطلاعاتی که پیرامون ویروس HIV، ورود آن به بدن و چرخه ی زندگی این ویروس وجود دارد، دانشمندان هنوز چگونگی حرکت آن از سلولی به سلول دیگر و پخش شدن آن در بدن را به درستی کشف نکرده اند. به منظور درک بهتر این موضوع، گروهی از محققین دانشگاه YALE مطالعه ای انجام داده اند که نتیجه تحقیقات آنها در نشریه ی SCIENCE چاپ شده است.


طی این بررسی، محققان ابتدا ویروس HIV را با مارکرهای فلوئورسنت نشان دار کرده و سپس به موشها تزریق کردند. آنها از تکنیک خاصی به نام two photon laser scanning microscopy که امکان مشاهده ی ویروس و نحوه ی پخش آن را فراهم میکند، استفاده کردند و دریافتند که این ویروس در گره های لنفی، از طریق سلولهای دندریتیک به ماکروفاژهای CD169+ CD11b+ متصل میشود.

طی این فرایند، سلولهای دندریتیک ایمونوگلوبولینی به نام Type I lectin CD169/siglec1 را بیان میکنند که توانایی اتصال به HIV را از طریق شناسایی سیالیل لاکتوز (Sialyllactose) موجود بر روی غشای لیپیدی ویروس داشته و درنتیجه ویروسها را جذب می کند.

سپس ویروسها به سلولهای B مختص گره های لنفی که مسئول تولید آنتی بادی و حامل بین قسمتهای بیرونی و درونی بافتهای لنفی هستند، متصل شده و آنها را آلوده میکنند. طی چند روز، بخش اعظمی از مناطق درونی گره های لنفی آلوده میشود و در پی آن سلولهای T از بین میروند که منجر به پخش شدن سریع ویروس درون بدن میشود.

دانشمندان با درک چگونگی انتشار ویروسها به دنبال راه حلی برای متوقف کردن ویروسها درون بافتهای لنفی، قبل از ورود به سایر بافتها، هستند. یکی از این اقدامات، جلوگیری از اتصال اولیه ی ویروسها به ماکروفاژها در شروع حمله می باشد. به طور مثال، در موشهایی که این تیم تحقیقاتی ژن CD169 آنها را Knock-out کرده بودند، جذب ویروسها به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده بود.

ترجمه: نجمه سید کتولی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن