بیوتکنولوژی کشاورزی

کشف نقش مهم CTL1 در همئوستازی و رشد گیاهان

✅ دانشمندان چینی در هنگام مطالعه ژن‌های دخیل در هومئوستازی یونی در گیاه آرابیدوپسیس به ژن CTL1 برخوردند. ژن choline transporter-like 1 که پیش از این نقش آن در تکوین صفحات آبکشی در گیاهان شناسایی شده بود، توسط دو تیم مستقل از دانشگاه‌های برکلی امریکا و انستیتوی زیست‌شناسی شانگهای چین مورد مطالعه قرار گرفته است.


✔️مطالعه ژن‌های دخیل در هومئوستازی یونی در گیاه آرابیدوپسیس نشان داد که جهش در ژن CTL1 در ریشه، سبب نقص در توانایی هومئوستازی در برگ‌های گیاه و تغییر شکل پلاسمودسم‌ها می‌شود. همچنین تغییر در پراکنش انتقال‌دهنده‌های هورمونی – به‌ویژه انتقال دهنده اکسین- و انتقال‌دهنده‌های یون‌ها از نتایج ایجاد جهش در این ژن گزارش شد.

✔️ تیم امریکایی نیز رابطه معناداری میان توزیع این پروتئین با توزیع اکسین در بافت‌های گوناگون گیاهی یافتند و نیز مشاهده کردند که از لحاظ مکان‌ درون‌سلولی توزیع این پروتئین با پروتئین‌های شبکه انتقال از طریق جسم گلژی – TGN- همخوانی دارد و نتیجه گرفتند که این پروتئین در کنترل حمل و نقل مواد به درون سلول‌ها از طریق غشای پلاسمایی نقش ایفا می‌کند. همچنین به نظر می‌رسید که در آرابیدوپسیس‌های جهش‌یافته در این ژن، انتقال‌دهنده‌های اکسین مسیر خود را برای انتقال صحیح این هورمون نمی‌یابند.

✔️ پروتئین CTL1 که بیان آن با حضور کولین افزایش می‌یابد، در جانوران نیز یافت می‌شود. این پروتئین علاوه بر موارد گفته شده در تعیین ترکیب اسیدهای چرب غشاء سلولی ویزیکول‌ها نقش ایفا می‌کند. این ترکیب با مقصدی که ویزیکول‌ها به سمت آن‌ فرستاده می‌شوند رابطه دارد. از این طریق CTL1 و کولین در توزیع صحیح پروتئین‌ها، متابولیت‌ها و پیام‌رسان‌ها در مناطق مختلف سلول موثرند.

? کاهش غلظت کولین در فضای بیرونی اندوزوم‌ها سبب فعال شدن فسفولیپاز D و تغییر در ترکیب لیپید اندوزوم می‌گردد. این مطالعات برای درک بهتر مسیرهای پیام‌رسانی درون سلولی راهگشا است.

# بیولوژی سلولی مولکولی

نویسنده: محسن رحیمی نژاد

✅ لینک خبر

✅لینک مقاله

✅عضویت در کانال زیست فن

کشف نقش مهم CTL1 در همئوستازی و رشد گیاهان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن