سلول های بنیادیمتابولیسم

کشف نوع جدیدی از سلول‌های بنیادی

برای حفظ متابولیسم سالم در بدن، قبل از آن که مقدار چربی بدن مهم باشد، محل ذخیره چربی در بدن مهم است. به همین دلیل هر زمان در بدن انرژی مازادی وجود داشته باشد بسته به نیاز، تعدادی سلول چربی جدید به‌ وجود می‌آیند. John Bracht و دانشجویانش در آمریکا نوع جدیدی از سلول‌های بنیادی را کشف کردند که به بدن انسان این قابلیت را می‌دهند که بتواند در تمام طول عمر خود سلول‌های چربی جدید بسازد.


این یافته در کنار اکتشافات رو به فزونی که هر روزه دانشمندان به آن ‌ها دست می‌یابند نشان می‌دهد که دنیای سلولی بدن تا چه حد پیچیده است و چه راه درازی در پیش انسان است تا بتواند آن را به طور کامل بشناسد.

سلول‌های بنیادی سلول‌هایی هستند که مرتبا در حال تقسیم و همانند‌سازی اند در حالی که سایر سلول‌های بدن یک عملکرد مشخص دارند و برای آن‌که سلول‌های بنیادی بتواند به سلول خاصی در بدن تبدیل شوند باید دستورات لازم برای آن تمایز را بگیرند. اما زمانی که این گروه سلول‌های بنیادی را برای تمایز یافتن به سلول‌های چربی آماده کردند متوجه شدند که برخی از آن‌ها از دستور‌العمل اعمال شده پیروی نمی‌کنند بنابراین کنجکاو شدند که چرا این اتفاق می‌افتد.

آن‌ها متوجه شدند این سلول‌ها در پاسخ به فرمان تمایز، نه تکثیر می‌شوند و نه تمایز می‌یابند بلکه خاموش می‌مانند و هیچ پاسخی نمی‌دهند در حالی بیان ژنی مشابه سلول‌های چربی پیدا کرده‌اند. اما پس از گذشت زمانی دیده شد سلول‌های یادشده شروع به تمایز یافتن به سلول چربی، غضروف و استخوان کرده‌اند. از طرفی برای بدن ضروری است که همیشه بتواند سلول‌های چربی زیرپوستی تولید کند.

یک تئوری علمی درباره چاقی، به نام فرضیه گسترش پذیری چربی، محدودیت بدن در تولید سلول‌های چربی را به درستی توضیح می دهد. هرگاه سلول‌های چربی زیر پوست ساخته نشوند، سلول‌های قبلی بزرگ‌تر می‌شوند تا چربی بیشتری در خود ذخیره کنند و هر چه مازاد بر توان آن‌ها باشد ناچار در جای نامناسبی از بدن ذخیره می شود که این وضعیت منجر به ایجاد بیماری هایی از جمله بیماری قلبی و سرطان می‌گردد.

آن‌ها می‌گویند این نوع سلول‌های بنیادی در بدن نوعی ذخیره همیشگی از سلول‌های بنیادی را تأمین می‌کند که در زمان نیاز توان تبدیل شدن به سلول چربی را دارند. بنابراین بدن هیچ‌ گاه دچار کمبود سلول‌های چربی نخواهد شد. در حالی که اگر تمام سلول‌های بنیادی یک جا به سلول چربی تبدیل می‌شدند بدن به سرعت با کمبود آن‌ها مواجه می‌شد.

در قدم بعدی محققان از مدل‌های موشی برای مطالعه این سلول‌های خاموش استفاده خواهند کرد تا بتوانند ژن‌های درگیر در این رفتار سلولی را مطالعه کنند.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن