بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکسژنومیکسمهندسی ژنتیک

کشف نوع جدیدی از سلول در ریه

✅ در مطالعه اخیر، سلول جدیدی در ریه شناسایی شده است که در ایمنی ذاتی بدن علیه باکتری Streptococcus pneumonia مؤثر است. ذات‌الریه از علل عمده مرگ‌ومیر ناشی از عفونت در سراسر جهان است و با افزایش شیوع باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک، امروزه بیشتر از همیشه برای توسعه روش‌های جدید برای مبارزه با این پاتوژن مهم‌تر است.یافته‌ها ممکن است منجر به ایجاد رویکردهای جدید و غیر سنتی در مبارزه با ذات‌الریه و بیماری‌های مزمن ریوی گردد.


? در بدن انسان دو نوع سلول وجود دارد: سلول‌های زایشی که برای ساخت اسپرم و تخمک استفاده می‌شوند و سلول‌های سوماتیک که هر سلول دیگری را در بدن تشکیل می‌دهند، از جمله سلول‌های ریه. تفاوت‌های گسترده بین سلول‌های زایشی و سلول‌های سوماتیک وجود نقش‌های متفاوت در بیولوژی انسان را ممکن می‌کند.

? پیش از این تصور می‌شد که ژن MIWI2 فقط در سلول‌های زایشی مردانه به‌عنوان بخشی از یک گروه ژنی که باعث ایجاد اسپرم می‌شوند، بیان می‌شود. با این حال، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون (BUSM) نشان دادند که نه تنها این ژن در سلول‌های سوماتیکی وجود دارند بلکه جمعیت متمایزی از سلول‌های مژک‌دار را نیز تولید می‌کنند که در قسمت‌های فوقانی مسیرهای هوایی ریه وجود دارند. این سلول‌ها دارای برآمدگی‌های مو مانند هستند که در خروج مخاط و سایر مواد خارجی از ریه نقش دارند. این سلول‌ها با بیان پروتئین MIWI2 نقش بسزایی در کنترل عفونت ریوی دارند.

? کشف این سلول و الگوی بیان ژن آن همچنین ممکن است منجر به درک بهتر مکانیسم‌های بیماری‌هایی مثل بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) و آسم که با تغییر در آرایش سلولی در مسیرهای هوایی همراه هستند، بشود. محققان امیدوارند در گام‌های بعدی به راه‌های جدیدی برای بررسی نحوه واکنش بدن به باکتری‌های عفونی در ریه برسند.

ترجمه: فاطمه احمدی

لینک مقاله

لینک خبر

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

کشف نوع جدیدی از سلول در ریه- اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن