بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

کشف پاشنه‌آشیل سرطان

✅ محققان به‌تازگی به ویژگی‌های جدیدی از سلول‌های سرطانی پی برده‌اند که می‌تواند در درمان سرطان کمک‌کننده باشد. پژوهشگران مشاهده کردند که تعداد و اندازه ساختارهای کوچک داخل سلولی موسوم به سانتریول‌ها در اکثر انواع سرطان افزایش می‌یابد. نتایج این مطالعه در ژورنال Nature منتشر شده‌است.


?سرطان بیماری است که انواع گوناگون دارد که در برخی از آن‌ها تومورهایی ایجاد می‌شود که تهاجمی‌تر هستند و و مقاومت بیش‌تری نسبت به شیمی‌درمانی نشان می‌دهند. پزشکان به دنبال ابزاری هستند که بااستفاده از آن، پیش‌بینی و درمان سرطان راحت‌تر صورت گیرد و راه‌های درمانی شخصی‌تر شوند. این مطالعه گام مثبتی در این جهت برداشته‌است.

?سانتریول‌ها که اندازه‌‌ای برابر با یک صدم یک مقطع از تار مو دارند، با عنوان مغز سلول نیز شناخته می‌شوند؛ چراکه نقش اساسی در تکثیر، حرکت و ارتباطات سلولی دارند. تعداد و سایز آن‌ها در سلول‌های عادی به‌شدت کنترل می‌شود. بیش از صد سال پیش دانشمندان پیشنهاد کردند که افزایش غیر معمول تعداد این ساختارها می‌تواند سبب القای سرطان شود.

?در مطالعه حاضر، محققان به‌دنبال این هستند که آیا در سلول‌های سرطانی انسانی، نشانی از بی‌قاعدگی سانتریول‌ها وجود دارد؟ آن‌ها ۶۰ خط سلولی سرطانی انسانی را که از ۹ بافت مشخص به‌دست آمده‌بود آنالیز کردند. نتایج آن‌ها نشان داد که سلول‌های سرطانی معمولاً دارای سانتریول‌های بیش‌تر و بزرگ‌تر نسبت به سلول‌های عادی هستند. هم‌چنین آن‌ها مشاهده کردند که در سرطان سینه تهاجمی _مانند سرطان سینه سه بار منفی_ و سرطان کولون، این افزایش در تعداد و سایز سانتریول‌ها شایع‌تر است. به‌علاوه کشف کردند که سانتریول‌های بلندتر، فعال‌تر هستند که در تقسیم سلولی اختلال ایجاد می‌کند و احتمال ایجاد سرطان را افزایش می‌دهد.

?نویسنده اول این مطالعه اظهار داشت: «داده‌های ما تأیید کرد که غیرطبیعی بودن سایز و تعداد سانتریول‌ها با سرطان ارتباط دارد. با استفاده از این اطلاعات می‌توان تومورها را براساس ویژگی‌های سانتریولشان دسته‌بندی کرد و به روش جدیدی برای پیش‌بینی و درمان سرطان دست پیدا کرد».

?خطوط سلولی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته‌بود، پیش از این از نظر تغییرات ژنتیکی و مقاومت به درمان به‌خوبی شناسایی شده‌بود. این محققان سعی دارند در گام بعدی، به‌دنبال مکانیسم‌ها و روش‌های درمانی جدیدی باشند که سانتریول‌ها را به‌منظور درمان سرطان، هدف‌گذاری کند.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

کشف پاشنه‌آشیل سرطان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن