بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

کشف پروتئین جدید با خاصیت ضدسرطانی

جمعی از محققان در سرتاسر دنیا پروتئین جدیدی را کشف کرده‌اند که خاصیت ضدسرطانی دارد. این پروتئین که نام آن LHPP می‌باشد از رشد کنترل‌نشده سلول‌های سرطانی در کبد جلوگیری می‌کند. این گزارش که در ژورنال Nature به‌چاپ رسیده‌است نشان می‌دهد که LHPP هم‌چنین به‌عنوان بیومارکری برای تشخیص و پیش‌بینی سرطان کبد عمل می‌کند.


?ابتلا به سرطان کبد که با عنوان hepatocellular carcinoma نیز شناخته می‌شود، درحال افزایش است. این سرطان غالباً در مراحل انتهایی تشخیص داده می‌شود، زمانی‌که کبد به‌شدت آسیب دیده‌است. کشف پروتئین ضدسرطان LHPP به‌عنوان یک بیومارکر می‌تواند گزینه‌های درمانی جدیدی به پزشکان معرفی کند.

?تومورهای کبدی از سلول‌های جهش‌یافته‌ای تشکیل شده‌است که رشد و تقسیم کنترل نشده دارند. پروتئین‌های ضدسرطان که به آن‌ها سرکوب کننده تومور (tumor suppressors) نیز گفته می‌شود، از رشد کنترل نشده جلوگیری می‌کند. این پروتئین‌ها معمولاً در سلول‌های سرطانی دچار نقص می‌باشند.

?بنابر این مطالعه، LHPP یک سرکوب کننده تومور است که فقدان آن رشد تومور را افزایش می‌دهد ولذا از احتمال بهبود بیماران سرطانی می‌کاهد. این پروتئین به‌طور بالقوه می‌تواند بیومارکری برای پیش‌بینی سرطان نیز باشد. محققان با فعال کردن مسیر سیگنالینگ mTOR به‌طور اختصاصی در کبد موش، مدل موشی مبتلا به کارسینومای کبدی تولید کردند؛ آن‌ها ۴۰۰۰ پروتئین را آنالیز کردند و این پروتئین‌ها را در بافت سالم و سرطانی مقایسه نمودند. یک آنزیم بیش از همه جلب توجه کرد: histidine phosphatase LHPP. این پروتئین در بافت سالم موجود است اما در بافت سرطانی اثری از آن دیده نمی‌شود.

?دکتر Hindupur می‌گوید: «مشابه با آن‌چه در مدل موشی دیده‌شد، ما شاهد کاهش سطح LHPP در تومورهای بیماران مبتلا به سرطان کبد بودیم». به‌علاوه، هم شدت بیماری و هم امید به زندگی با سطح LHPP در ارتباط است. با فقدان کامل سرکوب کننده‌های تومور، بیمار به‌طور متوسط در همان دو سال ابتدایی از دست خواهدرفت.

?پروتئین LHPP فسفاتازی است که گروه‌های فسفات متصل به هیستیدین را در پروتئین‌ها جدا می‌کند. فسفریلیشن هیستیدین در پروتئین‌ها واقعه‌ای است که به علت نبود ابزار مناسب، نمی‌توان به‌راحتی تشخیص داد. Tony Hunter ابزاری تهیه کرد که این امر را ممکن ساخت. لذا اکنون محققان قادرند لایه‌های جدیدی از پیچیدگی‌های تشکیل تومور را مشاهده نمایند.

?در نبود LHPP، فسفریلیشن هیستیدین به‌طور کلی افزایش می‌یابد که نتیجه‌ی آن می‌تواند رشد کنترل نشده سلول باشد. LHPP در پیش‌رفت سایر سرطان‌ها نیز می‌تواند مؤثر باشد.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

کشف پروتئین جدید با خاصیت ضدسرطانی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن