بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکسژنومیکس

کشف چگونگی فعالیت زمانسنج تقسیم سلولی

✅ بدن ما دائماً در حال ساختن بافت جدید و جایگزینی سلول‌های مرده و آسیب‌دیده از طریق تقسیم سلولی است. به عنوان مثال، سلول‌های پوست حدود یک ماه عمر می‌کنند و سپس با سلول‌های تقسیم شده جدید جایگزین می‌شوند. دانشمندان در گذشته می‌دانستند سلول‌ها، تایمر داخلی دارند که تضمین کننده تقسیم آن‌ها حداقل در نیم ساعت است. با این حال سازوکار پایه این تایمر هنوز در پرده ابهام بود.? در تقسیم سلولی که تماماً در مورد توزیع مساوی کروموزوم‌ها بین سلول‌های دختری است. ابتدا، کروموزوم‌های سلول دو برابر شده، سپس دو دوک میکروتوبولی به این کروموزوم‌ها متصل می‌شود که جداسازی دو کپی هر کروموزوم از یکدیگر و کشیده شدن در جهات مخالف را امکان می‌دهد. بدین ترتیب تقسیم مساوی کروموزوم‌ها بین دو هسته سلول جدید رخ داده و متعاقباً تقسیم واقعی انجام و دو سلول دختر که از لحاظ ژنتیکی با سلول مادر یکسان هستند خلق می‌شوند.

? با این حال، در برخی مواقع تمامی اتفاقات به خوبی انجام نشده و خطاهای احتمالی اتفاق می‌افتد. برای مثال، مشکلات موقتی اتصال میکروتوبول‌ها به کروموزومهای همانندسازی شده متداول است. بعضی مواقع پیوند و اتصال گمشده وجود دارد بنابراین کروموزوم به سلول دختری منتقل نمی‌شود. در سایر موارد، میکروتوبول‌ها هر دو کپی را به یک سلول دختری می‌برند. در نتیجه آن یک سلول دختری با یک کروموزوم بیشتر یا کمتر است. این اشتباهات کوچک اغلب منجر به مرگ سلول می‌شود. اما احتمال دارد که باعث تسریع روند تقسیم سلولی مانند آنچه که در موارد سلول‌های سرطانی مشاهده می‌شود، شود.

? در مطالعه حاضر دانشمندان دریافتند که تایمر به سلول‌ها زمان برای تعمیر اشکالات مربوط به اتصال را می‌دهد و چگونگی روشن و خاموش شدن این تایمر را گره‌گشایی کردند. در شروع فرآیند تقسیم سلولی ساعت بیوشیمیایی در هنگامی که یک گروه فسفات به یک پروتئین کلیدی متصل میشود زمان سنجی را آغاز میکند. در حدود سی دقیقه بعد، گروه فسفات حذف میشود. در کل مدت زمان، توزیع کروموزوم در حال انجام است و امکان اضافه شدن پیوندها و اتصالات گمشده و تعمیر اشتباهات مقدور است.

? تایمر قابلیت درمان سرطان را دارد. ممانعت از تقسیم و پراکنده شدن سلول‌های سرطانی روش درمان سرطان است. با دانستن نحوه کار تایمر تقسیم سلولی می‌توان جستجو داروهایی که تایمر سلولی را روشن نگه می‌دارند و در پی آن توقف تقسیم سلولی و مرگ سلولی رخ خواهد داد را آغاز کرد. این روش به همراه روش‌های درمانی موجود می‌تواند درمان ترکیبی مؤثر که از چندین جبهه به سلول‌های سرطانی حمله کند را پایه‌ریزی نماید.

?ترجمه: مهسا جلیلی منش

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کشف چگونگی فعالیت زمانسنج تقسیم سلولی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن