بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکس

کشف ژن‌های جدید استئوآرتریت

در مطالعه اخیر، دانشمندان انگلیسی ۹ ژن جدید برای استئوآرتریت کشف کردند. نتایج حاصل از این مطالعه می‌تواند دری را به روی درمان‌های هدفمند برای این بیماری ناتوان‌کننده در آینده بگشاید.


?استئوآرتریت شایع‌ترین بیماری عضلانی-اسکلتی و علت اصلی ناتوانی در سراسر دنیا است و هیچ درمانی هم برای آن وجود ندارد. این بیماری با تسکین درد کنترل می‌شود و در موارد حاد جراحی جایگزینی مفصل ضرورت پیدا می‌کند که نتایج متفاوتی را هم به همراه دارد.

?دانشمندان علل ژنتیکی استئوآرتریت و نیز بیماری‌ها و درمان‌های مرتبط با آن را مورد بررسی قرار دادند. برای درک بهتر درمورد اساس ژنتیکی استئوآرتریت، تیم تحقیقاتی ۵/۱۶ میلیون DNA مختلف از منبع بانک زیستی بریتانیا را مطالعه کردند. دانشمندان به دنبال آنالیز ترکیبی ۳۰۷۲۷ نفر مبتلا به استئوآرتریت و تقریبا ۳۰۰۰۰۰ نفر غیر مبتلا به عنوان گروه کنترل، ۹ ژن جدید مرتبط با استئوآرتریت کشف کردند.

?پروفسور Zeggini نویسنده ارشد مقاله گفت: «مطالعه استئوآرتریت به دلیل این‌که می‌تواند در بین افراد و هم‌چنین در بین مفاصل مختلف آسیب دیده از بیماری متفاوت باشد، با چالش‌هایی روبرو است. بااستفاده از اطلاعات به دست آمده از بانک زیستی بریتانیا ما بزرگ‌ترین مطالعه ژنتیکی استئوآرتریت تا به امروز را به عهده گرفتیم و ۹ ژن جدید مرتبط با این بیماری را کشف کردیم».

?محققان سپس نقش این ژن‌ها در استئوآرتریت را با مطالعه غضروف طبیعی و غضروف بیمار از افرادی که جایگزینی مفصل داشتند، بررسی کردند. این تیم با استخراج سلول‌های مربوطه از بافت سالم و بیمار، مطالعه سطوح پروتئین‌ها در بافت و توالی‌یابی RNA، به دنبال ژن‌هایی بودند که در پیش‌رفت بیماری فعال هستند.

?از بین ۹ ژن مرتبط با استئوآرتریت، محققان ۵ ژن را به‌طور اختصاصی شناسایی کردند که به طور قابل‌توجهی بیان آن‌ها در بافت سالم و بافت بیمار متفاوت از هم بود. این ۵ ژن اهداف درمانی جدیدی را برای آینده نشان می‌دهند.

?به گفته Zeggini، این نتایج گام مهمی رو به جلو در جهت فهم علل ژنتیکی استئوآرتریت هستند و ما را به کشف مکانیسم‌های ورای این بیماری نزدیک‌تر می‌کنند.

?این تیم هم‌چنین ارتباطات ژنتیکی بین استئوآرتریت و چاقی، دیابت نوع ۲، تراکم معدنی استخوان و سطوح بالا رفته چربی خون را بررسی کردند. دانشمندان در محدوده مطالعات خود دریافتند که دیابت نوع ۲ و سطح بالای لیپید در خون بر روی استئوآرتریت اثرات سببی ندارد اما چاقی می‌تواند اثرگذار باشد.

?مترجم: مژگان برات زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

کشف ژن‌های جدید استئوآرتریت – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن