بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

کشف ژن دخیل در افسردگی

✅ سالانه حدود ۱۵ میلیون بزرگ‌سال در ایالات‌متحده آمریکا افسردگی شدید را تجربه می‌کنند که بیشتر در زنان و در حدود سنی ۳۲/۵ سال گزارش می‌شود. علی‌رغم این‌که برای درمان افسردگی روش‌های دارویی وجود دارد اما این داروها برای همه مؤثر نیستند. دانشمندان دانشگاه مریلند یکی از ژن‌های موثر در افسردگی‌های عمده را پیدا کردند. کشف آن‌ها ممکن است برای کسانی که به داروها پاسخ نمی‌دهند، مؤثر باشد.


? مطالعات، نقش مرکزی یک ژن به نام Slc6a15 را نشان داده است. ژنی که یا در محافظت از استرس و یا در افسردگی دخالت می‌کند؛ فعالیت این ژن وابسته به میزان آن در بخشی از مغز است؛ بخشی از مغز که وابسته به احساساتی چون انگیزه، لذت و یا پاداش است. بر طبق تحقیقات موش‌های افسرده کاهش بیان این ژن را نشان می‌دهند و آن‌هایی که مقادیر بالایی از فعالیت این ژن را دارا بودند، بهتر سندرم استرس مزمن را تحمل می‌کردند.

? دانشمندان از سال ۲۰۰۶ بر روی این ژن مطالعه کردند و ارتباط این ژن را با ارتباطات نورونی وابسته به افسردگی پیدا کردند. هنوز چگونگی عملکرد دقیق ژن Slc6a15 در مغز کاملاً مشخص نیست، اما احتمال می‌رود عملکرد این ژن مسئول جابه‌جایی سه نوع اسیدآمینه به یک زیرمجموعه از نورون‌ها به نام D2 در بخش خاصی از مغز به نام هسته accumbens است. این اسیدآمینه‌ها درنهایت نوروترنسمیترها (Neurotransmitter) را ایجاد می‌کنند.

? افسردگی وابسته به عدم تعادل سه نوع نوروترنسمیتر در مغز شامل سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین است. ممکن است در بدن برخی افراد اسیدآمینه به‌اندازه کافی وجود داشته باشد اما نورون‌هایشان دسترسی کافی به این اسیدآمینه‌ها را نداشته باشند. این ژن برای قرار دادن هر آمینواسید در محل مناسب، بسیار مهم است تا درنهایت نوروترنسمیتر مربوطه سنتز شود.

? دانشمندان توانستند از ژن‌درمانی برای افزایش عملکرد ژن Slc6a15 در موش‌ها استفاده کنند. دانشمندان یک موش را با یک موش بزرگ‌تر و مهاجم‌تر مواجه کردند که اصولاً این کار علائم افسردگی را نمایان می‌کند اما ژن‌درمانی به موش در حفاظت از استرس تحمیل‌شده کمک کرد اما زمانی که عملکرد ژن کاهش می‌یابد، تنها یک روز بعد از مواجهه با استرس علائم افسردگی نمایان می‌شود.

? محققان ژن Slc6a15 را ژن افسردگی تلقی نمی‌کنند زیرا این بیماری پیچیده و به عوامل مختلفی وابسته است به‌علاوه در افراد مختلف علائم متفاوتی دارد. نتایج بیشتر در مجله Journal of Neuroscience به چاپ رسیده است.

?ترجمه: سیمین دخت افرا

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کشف ژن دخیل در افسردگی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن