مهندسی ژنتیک

کشف ژن دخیل در سنتز کوتیکول مومی گیاه کلم

✅بخش‌های هوایی اغلب گیاهان با کوتیکول مومی پوشیده شده است که به گیاه کمک می‌کند تا از عوامل مضر محیطی اجتناب کند. اما باوجوداین که موم، بخش مهمی از گیاه محسوب می‌شود، تاکنون هیچ مطالعه‌ای در مورد همسان‌سازی ژن سنتز موم در مسیر شکل‌دهنده الکل در گونه کلم‌ها صورت نگرفته بود. حالا تیم دانگمینگ لیو از آکادمی چینی علوم کشاورزی قصد دارند ژن هدف را با استفاده از گونه کلم Brassica oleracea جهش‌یافته دارای اختلال در تولید موم، به نام LD10GL، موردبررسی قرار دهند.


?تیم تحقیق برای مقایسه برگ‌های تیپ وحشی و جهش‌یافته از یک میکروسکوپ الکترونی نگاره (SEM) استفاده کرد. در مقایسه با تیپ وحشی، کریستال‌های موم، به‌شدت در هر دو سمت محوری و دور از محور برگ‌های گیاه جهش‌یافته LD10GL، کاهش یافت.

?بررسی‌ها همچنین نشان داد که خصوصیت براق بودن کلم جهش‌یافته LD10GL، تنها توسط یک ژن مغلوب یا نهفته به نام BoI013612 یا CgL2-Cabbage Glossy 2- کنترل می‌شود. این ژن همچنین همولوگ ژن CER4 در گیاه آرابیدوپسیس است که کوآنزیم A رداکتاز اسید چرب را کدگذاری می‌کند. در این تحقیق، توالی‌یابی توانست یک جانشینی تک نوکلئوتیدی را شناسایی کند که منجر به جاسازی شش نوکلئوتید در ژن BoI013612 کلم جهش‌یافته LD10GL می‌شود.

?همچنین نقص فنوتیپی کلم LD10GL از طریق انجام یک آزمایش مکمل‌سازی کارکردی با ژن CER4 گیاه جهش‌یافته آرابیدوپسیس، تائید شد. این نتایج نشان داد که کریستال‌های موم کلم جهش‌یافته LD10GL به‌شدت کاهش یافته‌ است و همچنین جهش ژن BoI013612 یا CgI2 باعث بروز فنوتیپ براق در کلم جهش‌یافته LD10GL می‌شود.

#مطالعات_پایه

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کشف ژن دخیل در سنتز کوتیکول مومی گیاه کلم – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن