بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکس

کشف ژن های مرتبط با استرس

✅ پیش‌تر مشخص شده بود که وقتی افراد در شرایط استرس‌زایی قرار می‌گیرند تجربیات‌شان می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای بر روی سلامتی‌شان داشته باشد به خصوص اگر در طولانی مدت باشد. مکانیسم اصلی این واقعه مشخص نیست اما برخی از مطالعات از تاثیر التهاب در سلول‌های ایمنی که به علت تغییر در بیان ژنی ایجاد می‌شوند خبر می‌دهند.

? از ۱۴۳ داوطلب بزرگسال خواسته شد تا به صورت تصادفی صداهایی از مکالمات‌شان را ضبط کنند تا محققین بتوانند آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنند. به‌علاوه خون داوطلبان دائما برای بررسی ۵۰ ژن خاص موجود در گلبول‌های سفید لوکوسیت که پیش‌تر ارتباط آن‌ها با استرس مشخص شده بود، تحت آزمایش قرار گرفت.

? در بررسی داده‌های به دست آمده، محققین ابتدا واژه‌هایی که داوطلبان در زندگی خود استفاده کرده بودند را بررسی کردند. تمرکز مطالعات بر روی واژه‌های تابع بود که شامل انواع خاصی از صفات و ضمایر هستند. این واژه‌ها عمدتا در شرایطی که افراد در موقعیت‌های پراسترسی قرار داشتند استفاده شده بود. در مرحله دوم بررسی، شرایط پراسترس و لغات تابع در مقایسه با بیان ژنی در گلبول‌های سفید بررسی شدند. نتیجه گیری نهایی بیان می‌کرد که نوع واژه‌های انتخاب شده به وسیله داوطلبان در رابطه با وضعیت بیان ژن‌ها دارای قدرت پیشگویی است. این ارتباط پیشگویانه زمانی اتفاق می‌افتد که بررسی‌ها برای بیش از یک هفته باشد. به علاوه این مطالعات می‌تواند در بیان‌ ارتباط بین زندگی فردی پایدار و شرایط بحرانی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

? محققین نظر خود داوطلبان را نیز نسبت به میزان استرس‌شان در شرایط خاص جویا شدند و نتایج را با آنچه از بررسی ارتباط بین بیان ژنی و نحوه انتخاب واژه‌ها به دست آمده بود مقایسه کردند که هیچ گونه هماهنگی با هم نداشتند. بنابراین می‌توان ادعا کرد در تعیین میزان استرس، افسردگی و نگرانی بررسی کلماتی که بیماران در شرایط استرس به کار می‌برند معیار دقیق‌تری نسبت به عقاید و گفته‌های خود بیمار است.

?ترجمه: زمزم جوادی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کشف ژن های مرتبط با استرس – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن