مهندسی ژنتیکویرایش ژنوم

کشف یک کارکرد جدید ویرایش DNA

به تازگی گونه‌ی تک‌سلولی مژه‌داری با قابلیت‌های جدید سلولی کشف شده است، قابلیت‌هایی که تا پیش از این غیرممکن می‌نمود. محققان دانشگاه برن سوئیس به تازگی مکانیزمی را توصیف کرده‌اند که طی آن DNA غیرکدشونده (Junk DNA) که طی فرآیند ویرایش از ژنوم خارج شده، قبل از اینکه تخریب شود، بیان می‌شود. مکانیزمی که به طور خارق‌العاده‌ای هوشمندانه است.


فرض کنید با قطعات زیادی از داده آن هم در سایز بسیار کوچک روبرو هستید و می‌خواهید راحت‌ترین راه را برای خواندن آن‌ها پیدا کنید. احتمالاً بهترین راه این خواهد بود: همه‌ی این قطعات را به هم بچسبانید و به صورت رشته‌ای در بیاورید و سپس دو انتها را به هم بچسبانید تا یک حلقه تشکیل شود. این دقیقاً همان مکانیزمی است که پارامسیوم تترارلیا، یک گونه تک سلولی مژه دار، برای خواندن اطلاعات قطعات DNA و تبدیل آن به RNA هایی که نقش تنظیمی دارند، استفاده می‌کند.

کشف چنین مکانیزمی گام بسیار بزرگی است، این یعنی بخش غیرکدکننده‌ی ژنوم در واقع الگویی برای نوع خاصی از small RNA هاست.
حضور یا عدم حضور RNA ها در سلول عامل تأثیرگذاری در بروز برخی بیماری‌ها همچون امراض قلبی، سرطان، بیماری‌های مغزی و یا اختلالات گوارشی است. بنابراین شناسایی این نوع RNA های تنظیمی در سلول می‌تواند پیشرفت بزرگی در این زمینه باشد.

ترجمه : کسری طباطبایی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن