بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

کشف کلید بازسازی رگ‌های خونی

✅ تحقیقات جدید انجام شده منجر به کشف یک مسیر سیگنالینگ برای رگ‌زایی شده است که درآن، رشد عروق خونی جدید از عروق قبلی ضروری است. این یافته‌های جدید ممکن است راهکارهای درحال حاضر را برای جریان خون در بافت‌های ایسکمیک بهبود بخشد؛ مثلا در بیماری‌های آترواسکلروز و بیماری‌های عروقی مرتبط با دیابت.

? تحقیقات نشان می‌دهد که تشکیل عروق خونی کاملا کاربردی، نیاز به فعال شدن پروتئین کیناز Akt توسط یک پروتئین به نام R-Ras دارد و این مکانیزم برای شکل گیری ساختار یا لومن یک رگ خونی ضروری است. این یافته ها مهم هستند، زیرا آن‌ها دید جدیدی را در مورد روند بیولوژیکی مورد نیاز برای افزایش جریان خون در بافت‌های ایسکمیک ایجاد می‌کنند.

? تلاش‌های قبلی برای درمان ایسکمی با ایجاد عروق خونی جدید بر روی آزاد شدن فاکتورهای رشد آنژیوژنیک مانند فاکتور رشد اندوتلیال عروق (VEGF) به سایت های ایسکمی متمرکز شده بود. اما تمام این مطالعات، از جمله بیش از ۲۵ آزمایش در فاز II و III دچار شکست شدند.

? محققان از ترکیبی از سلول های ۳ بعدی در محیط کشت سلولی و بافت زنده استفاده کردند تا نشان دهند که VEGFموجب رگ‌زایی می‌شود، اما ساختارهای رگی تشکیل شده بی‌نظم، ناپایدار و غیر کاربردی هستند. محققان می‌گویند رگ های کاربردی باید دارای یک لومن و یک ساختار لوله مانند باشند که به اکسیژن و مواد مغذی اجازه می‌دهد تا از طریق بدن عبور کنند. البته VEGF به تنهایی نمی‌تواند به طور کامل از تشکیل چنین ساختار عروقی حمایت کند.

? تولید عروق خونی جدید، شبیه رشد درختان است؛ جوانه‌ها از رگ‌های موجود توسعه می یابند و پس از آن شاخه‌ها برای ایجاد رگ‌های جدید بیشتر و بیشترمی‌شوند. این مطالعه نشان می‌دهد که گام‌های متمایز و سیگنال‌هایی است که فرایند را کنترل می‌کند.

?ابتدا VEGF ، Akt را فعال می‌کند تا سلول‌های اندوتلیال را مجبور به جوانه زدن کند. سپس R-Ras ، Akt را برای ایجاد لومن فعال می‌کند. در مرحله دوم، فعال سازی Akt توسط R-Ras ، سلول‌های میکروتوبولر در سلول‌های اندوتلیالی تثبیت می‌شوند و یک ساختار ثابت که لومن را ایجاد می‌کند تشکیل می‌شود.

? محققین اظهار می‌کنند که فعال سازی VEGF و R-Ras در فعال سازی سیگنال های Akt ‌مکمل یکدیگر هستند و هر دو لازم برای تولید عروق خونی کاملا کاربردی لازم هستند تا بافت های ایسکمیک را بهبود ببخشند. گام بعدی تلاش برای ارتقاء سیگنالینگ ترکیب Akt در مطالعات بالینی است. فعال شدن R-Ras از طریق ژن درمانی یا به صورت فارماکولوژیکی به موازات درمان VEGFاست.

? ترجمه و بازنویسی: عاطفه سادات محسن زاده

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کشف کلید بازسازی رگ‌های خونی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن