ایمنی درمانیبیوتکنولوژی پزشکیسرطان

دارو جدید بیدارکننده سیستم ایمنی علیه کشنده‌ترین نوع سرطان

داروی جدیدی موسوم به IMM-101 کشف شده است که سیستم ایمنی را علیه سرطان لوزالمعده بیدار میکند، بدون این‌که اثرات جانبی در پی داشته باشد. کشف این دارو به عنوان یک ابزار قدرتمند علیه پیچیده‌ترین شکل سرطان امید به کشف درمان را بالا برده است.


داروی IMM-101 امید جدیدی برای درمان سرطان پانکراس است، سرطانی که در عرض چند ماه به تمام قسمت های بدن حمله کرده و باعث مرگ می‌شود. تنها ۱۸ در صد از بیماران با سرطان پیشرفته پانکراس به مدت یک سال زنده می‌مانند و در صورت متاستاز سرطان،نرخ بقا به ۲.۸تا ۵.۷ ماه به طور میانگین کاهش می یابد؛ بنابراین نیاز به کشف درمان این بیماری نیازی ضروری است.

برخلاف سایر روش های ایمنوتراپی، داروی IMM-101 فاقد اثرات جانبی شدید است. به علاوه این که بیمارانی که داروی جدید را دریافت کرده‌اند احساس بهبودی بیشتری نسبت به کسانی دارند که از روش شیمی‌درمانی رایج و استاندارد استفاده کرده‌اند.

این اولین باری است که یک روش ایمنوتراپی نامزد مناسبی برای کنترل سرطان پانکراس، به عنوان بزرگ‌ترین قاتل در بین بیماری‌های کشنده، شده است. مهم‌ترین قسمت، این است که این دارو فاقد اثرات سمی است.

داروی IMM-101 سیستم ایمنی که در این نوع سرطان خاموش می شود را دوباره بیدار میکند. سلول های سرطانی پانکراس پوسته ای در لایه بیرونی خود دارند که مانند یک غلاف عمل کرده و مانع عملکرد سیستم ایمنی علیه تومور می شوند. این دارو به سیستم ایمنی کمک میکند تا این سلول ها را به عنوان هدف شناسایی کرده و به آن ها حمله کند.

استفاده همزمان از ایمنوتراپی و شیمی درمانی باعث افزایش عمر می شود بر طبق تحقیقات استفاده همزمان از دو روش ایمن بوده و به بهبود بیماران کمک زیادی کرده است.

جزئیات بیشتر مربوط به استفاده داروی IMM-101 در مجله British Journal of Cancer به چاپ رسیده است.

آماده سازی: سیمین دخت افرا

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن