بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی میکروبی

کفش‌هایی از پر و قارچ

✅دانشجویان دانشگاه Delaware کفش‌هایی تجدیدپذیر را در نمایشگاه مد اکسپو از فستیوال علم و مهندسی آمریکا رونمایی کردند؛ که از قارچ‌ها، پر مرغ و بقایای مسنوجات ایجاد شده‌اند. در ساخت این کفش‌ها از محصولات محلی قابل بازیافت استفاده شده است.

✅صنعت مد سالانه مقادیر زیادی مواد زائد تولید می‌کند بنابراین بازیافت آن‌ها مسئله‌ای مهمی به حساب می‌آید. تغییر عادات مردم در مصرف کردن کار دشواری است اما اگر از کفش‌هایی که قابلیت بازیافت را دارند استفاده شود می‌توان گام بزرگی در حفاظت از محیط زیست برداشت.

✅ Silverman از دپارتمان مد و لباس به ‌عنوان سرپرست این تحقیقات اولین بار سال ۲۰۱۵ به فکر ساخت محصولی از قارچ میسیلیوم افتاد؛ این قارچ دارای ریشه‌های درهم‌تنیده‌ای است. ایده‌های اولیه او با شکست مواجه شد اما همراهی Cao باعث شد تا آن‌ها به فکر ساخت پاپوش‌هایی بیافتند که قابلیت بازیافت دارند و از مجموعه‌ای از مواد ایجاد شده‌اند.

✅از ترکیبات مختلفی به عنوان ماده اولیه استفاده شد تا میسیلیوم بر روی آن شبکه‌ی درهم تنیده‌ای از ریشه‌های خود را ایجاد کند. بعد از رشد نمونه‌ها و خشک کردن آن‌ها کاربردی بودن آن‌ها به عنوان کفی کفش بررسی شد. مواد مغذی که برای این منظور استفاده شد عمدتا شامل پر مرغ و بقایای مسنوجات بود. این ترکیبات به عنوان یک چسب عمل می‌کنند و یک ساختار را برای میسیلیوم ایجاد می‌کنند.

✅بعد از انتخاب بهترین ترکیبی که میسیلیوم بر روی آن می‌تواند رشد کند کار شکل‌دهی به کفش آغاز شد. میسیلیوم بر روی قالب نرمی به شکل کفش بدون هیچ‌گونه برش زدنی رشد داده شد. برای افزایش دوام کفش از نوعی چرم وگان برای پوشاندن کفی کفش استفاده شد. برای رویه کفش از یک نوع کتان سبک که خیلی از طراحان مد از آن برای دوخت لباس استفاده می‌کنند بهره گرفته شد. روش دوخت منحصر به‌ فردی به نام smocking استفاده شد تا به پارچه حجم و شکل داده شود. از رنگ‌های گیاهی و پارچه کتانی خالص که کاملا تجزیه‌پذیر است استفاده شد. طراحی به صورتی انجام شد که همانند ریسه‌های یک قارچ به نظر آید.

✅میدان کنِت در پنسیلوانیا به عنوان پایتخت قارچی جهان شناخته می‌شود به همراه Delaware که یکی از مهم‌ترین پروش‌گاه‌های مرغ آمریکا به شمار می‌آید از مهم‌ترین مکان هایی هستند که می‌توانند به عنوان منبع مواد اولیه تولید کفش‌های قابل بازیافت استفاده شوند. اما هنوز کارهای زیادی نیاز است تا این نمونه اولیه به یک نمونه تجاری ارزشمند تبدیل شود.

? ترجمه: زمزم جوادی

لینک خبر
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

کفش‌هایی از پر و قارچ – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن