بیوتکنولوژی پزشکیتوالی یابینازایی

کلامیدیا چگونه کنترل سلول را در دست می‌گیرد؟

کلامیدیا یک باکتری درون سلولی اجباری است. این باکتری توان تولید ATP را ندارد و برای تامین انرژی خود به سلول میزبان وابسته است. به همین دلیل به «انگل انرژی» مشهور است.


کلامیدیا تراکوماتیس عامل طیف گسترده ای از بیماری های جنسی است که در صورت عدم درمان نازایی را در هر دو جنس مرد و زن باعث خواهد شد. عفونت حاصل از این باکتری به ویژه در مناطق حاره ای باعث نابینایی می شود. تخمین زده می شود سی. تراکوماتیس تاکنون صد و پنجاه میلیون نفر در جهان را درگیر خود کرده است.
پس از این که سلول توسط این باکتری آلوده شد، برای ممانعت از پراکنده شدن سی. تراکوماتیس در بدن مسیر آپوپتوز خود را فعال می کند. ولی این باکتری نه تنها مرگ برنامه ریزی شده ی سلول را سرکوب می کند، بلکه سلول را در جهت تامین انرژی باکتری نیز تغییر می دهد.
اما سوال بزرگ این است که کلامیدیا چگونه این کارها را انجام می دهد؟

پیش از این تیم پروفسور رودل از دانشگاه وُرزبورگ پی برده بودند که این باکتری با غیرفعال نمودن P53 که یک پروتئین سرکوب کننده ی توموری است، مانع از خودکشی سلول می شود.
به دلیل نقش اساسی میتوکندری در تامین انرژی و آپوپتوز، این بار میکروبیولوژیست ها این اندامک را مورد توجه قرار دادند.

با بهره گیری از تکنیک های توانمند توالی یابی، رودل و تیمش موفق به بررسی تغییرات پروفایل بیانی سلول، پس از آلودگی به کلامیدیا تراکوماتیس شدند. نکته ی قابل توجه، افزایش بیان یک microRNA) miRNA) خاص به نام miR-30c-5p بود که باعث سرکوب بیان پروتئین سرکوب کننده ی توموری می شود. لازم به ذکر است که miRNA ها نقش گسترده ای در تنظیم بیان ژن دارند.
در مقابل کاهش بیان این miRNA، با افزایش بیان پروتئین Drp1 باعث قطعه قطعه شدن میتوکندری خواهد شد. با از بین رفتن میتوکندری، توان تولید انرژی سلول پایین آمده و کلامیدیا در این شرایط قادر به زندگی نخواهد بود.

ترجمه : محمدحسین عباسپور

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن