بیوتکنولوژی میکروبیمقاومت آنتی بیوتیکی

کمپیلوباکترها از استراتژی اسب تروا برای حمله به میزبان‌های جدید استفاده می‌کنند

محققان چگونگی گسترش و تکثیر عامل اصلی مسمومیت غذایی را کشف کردند. تحقیقات نشان می‌دهند که عامل اصلی بیماری از سایر میکروارگانیسم‌ها از جمله آمیب‌ها به عنوان اسب تروا برای حمله به بدن استفاده می‌کند و از این طریق باعث گسترش عفونت می‌شود.


Campylobacter jejuni یکی از شایع‌ترین عوامل التهابات معده و روده است، که اغلب، انسان‌ها را از طریق طیور خام و نپخته آلوده می‌کند. این مطالعه‌ی جدید نشان داد که این باکتری به درون آمیب نفوذ می‌کند، درون آن تکثیر می‌یابد و در عین حال در برابر شرایط محیطی دشوار بدن میزبان محافظت می‌شود.

کشف اینکه کمپیلوباکتر می‌تواند در سلول‌های میزبان آمیبی‌اش تکثیر پیدا کند، مهم است زیرا این دو میکروارگانیسم اغلب در محیط‌هایی مشابه وجود دارند، برای مثال در آب آشامیدنی طیور، و این می تواند خطر آلودگی را افزایش دهد. همچنین آمیب‌ها ممکن است به عنوان یک میزبان محافظ در برابر برخی از فرآیندهای ضدعفونی عمل کنند بنابراین این یافته‌ها می‌توانند منجر کشف راه‌هایی برای جلوگیری از گسترش باکتری و شکستن زنجیره‌ی عفونت‌های مکرر شود.

تیم تحقیقاتی برای اثبات توانایی باکتری‌ها برای بقا و تکثیر در درون محیط حفاظت‌کننده آمیب و نه در محیط اطراف آن، از فرآیندی به نام تست حفاظتی جنتامایسین استفاده کردند که توانایی حمله باکتری به سلول‌های آمیب را ارزیابی می‌کند.

این تحقیقات به ما درک بهتری از بقای باکتری داده‌اند. این باکتری به شرایط محیط بسیار حساس است و سوی دیگر سلول‌های آمیبی در طبیعت فراوان هستند بدین‌ترتیب این باکتری‌ها با استفاده از آمیب‌ها برای آلوده کردن زنجیره غذایی استفاده می‌کنند و از این طریق می‌توانند زنده بمانند.

در بخشی از این مطالعه، دانشمندان نشان دادند که چگونه سیستم‌هایی که باکتری توسط آن‌ها توکسین‌ها را خارج می‌کند، که به عنوان پمپ‌های efflux شناخته می‌شوند، نقش کلیدی را در رشد آن‌ها در سلول‌های آمیبی بازی می‌کنند.

به علاوه این تیم تحقیقیاتی بررسی کرده‌اند که چگونه سیستم می‌تواند باعث مقاومت‌های آنتی‌بیوتیکی در باکتری‌ها شوند که در نهایت می‌تواند منجر به کشف روش‌های جدیدی برای جلوگیری از ایجاد مقاومت در باکتری‌ها شود.

کمپیلوباکتر به دلیل استفاده گسترده‌ی انسان‌ها و حیوانات از آنتی‌بیوتیک‌ها، مقاومت آنتی‌بیوتیکی چشمگیری پیدا کرده است پمپ‌های efflux با توجه به نقشی که در مقاومت آنتی‌بیوتیکی و بقای باکتری در آمیب‌ها دارند، می‌توانند هدف مناسبی برای داروهای آنتی‌بیوتیکی در حال توسعه باشند.

هدف قرار دادن فاکتورهایی که برای بقای باکتری در آمیب لازم اند می‌تواند به جلوگیری از گسترش کمپیلوباکتر در محیط زیست و پرندگان مهاجر کمک کند. این به نوبه خود می‌تواند سبب کاهش توانایی ورود باکتری به زنجیر غذایی و بروز بیماری در انسان شود.

ترجمه: سیده نسترن مکی

۵/۵ - (۱ امتیاز)
توسط
Phys.org
منبع
Environmental Microbiology
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن