بیوتکنولوژی پزشکی

کمک باکتری‌های روده به پایداری عمومی بدن

?#رصد_لحظه‌ای?

✅ تأثیر باکتری‌های روده بر سلامت عمومی بدن امری پذیرفته شده است، با این حال چگونگی این فرآیند تا حد زیادی ناشناخته مانده بوده است. اما به نظر می‌رسد هم اکنون، پژوهشگران دلایل احتمالی آن را یافته‌اند.


?بر اساس آخرین پژوهش‌ها، این باکتری‌ها ترکیبی شیمیایی به نام N-acyl amide تولید می‌کنند که در سوخت و ساز، رفتار و سیستم ایمنی بدن دخیل است. بررسی سلول‌های مربوط به موش‌ها و همچنین انسان‌ها نشان داد که مولکول‌های N-acyl amide با ترکیبات شیمیایی تنظیم کننده سوخت و ساز بدن در تعامل هستند. این یافته‌ها می‌توانند روش‌های درمانی بیماری‌هایی مانند دیابت و چاقی را بهبود دهند.

?بر اساس گزارشی علمی پژوهشی که در مجله Nature منتشر گردیده، باکتری‌های روده ترکیبات ارگانیک کوچکی را تحت عنوان N-acyl amide تولید می‌کنند که جهت تنظیم سلامت و فیزیولوژی بدن، با گیرنده‌ها در تعامل هستند. N-acyl amide ها، دسته مهمی از مولکول‌های سیگنالی انسانی هستند که در ابعاد مختلف فیزیولوژی، ایمنی، رفتار و سوخت و ساز بدن نقش دارند.

?اگرچه گمان می‌رود میکروبیوم موجود در بدن انسان، نقش مهمی در فیزیولوژی و سلامت دارد، با این حال مکانیسم تأثیر این فرایند مبهم است. باکتری‌ها به طور کلی برای تعامل با محیط خود به مولکول‌هایی کوچک وابسته هستند. میکروب‌های موجود در بدن انسان نیز طبق همین قاعده برای تعامل با میزبان انسانی خود رفتار مشابهی را پیش می‌گیرند.

?شون بردی و همکارانش در مقاله علمی پژوهشی خود اشاره نموده‌اند که باکتری‌های روده انسان، N-acyl amide هایی تولید می‌کند که با ۵ گیرنده جفت شده با جی-پروتئین انسانی در تعامل هستند. جی-پروتئین ها، خود گروهی از پروتئین‌های غشایی هستند که معمولاً به عنوان اهداف معمول داروها به حساب می‌آیند.

?پژوهشگران فوق با بررسی داده‌های مبتنی بر سلول‌های جانوران مدل نشان دادند که این متابولیت های باکتریایی، نوعی گیرنده جفت شده با جی-پروتئین به نام GPR119 را فعال می‌کنند و از این طریق توانایی تنظیم هورمون‌های مربوط به سوخت و ساز و هموستازی گلوکز در این جانوران را به دست می‌آورند.

?براساس این یافته‌ها، مولکول‌های کوچک تولید شده به وسیله میکروبیوت روده ای انسان، می‌توانند رفتاری مشابه مولکول‌های سیگنالی باکتریایی از خود بروز دهند و این نوع رفتار، پتانسیل استفاده در روش‌های درمان بیماری‌هایی نظیر دیابت و چاقی مفرط را خواهد داشت.

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کمک باکتری‌های روده به پایداری عمومی بدن – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن