بیوتکنولوژی کشاورزی

کمک به محیط‌زیست و کاهش نیاز به کود در گندم‌های مهندسی ژنتیک شده

✅ یکی از مشکلات کشاورزی، نیاز کشاورزان به استفاده از کود است. گیاهان تمام آن را مصرف نمی‌­کنند و به ناچار مقداری از کود وارد دریاچه­‌ها و رودخانه‌­ها می‌شود.


?مشکل تنها از این خاطر نیست که منابع ملی با ارزش را مصرف می‌کند، بلکه ذخیره محدود فسفر گیاه را نیز هدر می‌­دهد. حالت بدتر زمانی است که فسفر و دیگر مواد مغذی راهی به آب می‌یابند و باعث ایجاد جلبک‌های دریایی نامطبوع می­‌شوند و واکنش زنجیره­‌ای به نام یوتروفیکاسیون را آغاز می ­کنند.

?ازبین رفتن جلبک‌ها و تجزیه‌ی آن‌ها توسط باکتری‌های مصرف‌کننده‌ی اکسیژن، موجب خفگی جانوران و در نتیجه مرگ تعداد زیادی از ماهی ‌ها می‌شود.

?بنابراین کاهش میزان کود اعمال شده هدفی است که کشاورزان و طرفداران محیط‌زیست باید از آن حمایت کنند. در حال حاضر تیمی از محققان پاکستانی به کمک مهندسی ژنتیک، نژادی از گندم را نیازمند میزان کمتری از کود کرده‌اند.

?گندم تراریخته کارایی فسفر بیشتری دارد.
بسته به نوع خاک یک ترکیب حاوی فسفات بنام فیتات ممکن است فراوان تولید شود. با این حال گیاهان تا حد زیادی قادر به استفاده از آن نیستند. محققان یک قارچ به نام Aspergillus japonicas را به کار گرفتند که آنزیمی به نام فیتاز تولید می­‍‌کند و فیتات را تجزیه می­‌کند. به باور محققان این آنزیم می‌تواند فسفری را که در داخل فیتات حبس شده آزاد کند.

?بنابراین ژن قارچ برای فیتاز را در گندم وارد کردند. ژن را ابتدا تنها در ریشه‌ها روشن کردند و نتیجه، ایجاد گیاهان گندم با محتوای فیتاز بالا در ریشه بود. سپس این آنزیم، فیتات را تجزیه و فسفری را که می‌­تواند توسط گندم جذب شود آزاد می‌­کند.

?در مقایسه با گیاهانی که در حضور فیتات رشد کرده بودند، گیاهان مهندسی ژنتیکی بزرگ‌تر شدند و فسفر بیشتری داشتند. گیاهِ دارای بهترین عملکرد، کارایی فسفر ۱۱۸% بیشتری نسبت به گیاه کنترل داشت.

#مغذی_ها

?ترجمه : نوروزی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کمک به محیط‌زیست و کاهش نیاز به کود در گندم‌های مهندسی ژنتیک شده – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن