بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکس

کمک ژنتیک به رهگیری مهاجرت‌های انسانی بعد از عصر یخبندان

✅ در یک تحقیق جدید که در مجلۀ PLOS Biologyمنتشرشده، تیم تحقیقاتی بین‌المللی پیشنهاد می کند که جمعیت اسکاندیناوی توسط دو مهاجرت اصلی بعد از آخرین یخبندان شکل گرفته: مهاجرت اولیه گروه ها از جنوب (دانمارک و آلمان کنونی) و مهاجرت دیگر از شمال شرق، از طریق ساحل بدون یخ ساحل اقیانوس اطلس.

?پس از آخرین عصر یخبندان، در بیش از ۱۰ هزار سال پیش، اسکاندیناوی یکی از آخرین قسمت های اروپا بود که یخچال‌ها ازآنجا پس‌روی کردند و درنتیجه برای انسان‌ها قابل سکونت شد. در پژوهش جدید، یک گروه از محققان بین‌رشته‌ای، داده های باستان شناسی و ژنتیکی را در ترکیب با آخرین نتایج مدل سازی آب‌وهوا جهت مطالعه مهاجران اولیه اسکاندیناوی پس از عصر یخی جمع آوری کرده‌اند.

? این گروه بقایای انسانی را از ساحل اقیانوس نروژی و جزایر بالتیک گوتلاند و استورا کارلسو جمع آوری کرد. روش رادیو کربن نشان داد که عمر این موارد از بیش از ۸۰۰۰ سال قبل از عصر حاضر و متعلق به بخشی از عصر حجر به نام میان سنگی است. DNA از استخوان ها و دندان ها برای توالی ژنوم استخراج شد. این تیم سپس اطلاعات ژنتیکی را با تنوع ژنتیکی شکارچیان میان‌سنگی از سایر نقاط اروپا مقایسه کرد.

? تورتسن گونتر از دانشگاه اوپسالا، یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه می گوید: «ما شگفت‌زده شدیم که شکارچیان میان‌سنگی از ساحل غربی نروژ ازنظر ژنتیکی بیشتر شبیه به جمعیت‌های مشابه از شرق دریای بالتیک بودند درحالی‌که شکارچیان سوئد امروزه ازنظر ژنتیکی شبیه‌تر به دیگر شکارچیان جمعیت مرکز و غربی اروپا هستند.

? این تناقض بین ژنتیک و جغرافیا می‌تواند با دو مهاجرت اصلی به اسکاندیناوی پس از آخرین حداکثر یخبندان صورت گرفته توضیح داده شود: مهاجرت اولیه گروه‌ها از جنوب – دانمارک و آلمان کنونی – و مهاجرت دیگر از شمال شرقی، از ساحل آزاد اقیانوس اطلس.

?در این تحقیق دریافت اطلاعات ژنومی از استخوانهای افراد نروژی، کلید درک مسیرهای مهاجرت بود. الگوهای ژنتیکی با الگوهای توزیع تکنیکهای ابزار سنگی همپوشانی دارند، و مصنوعات باستان شناسی و ایزوتوپ های رژیم غذایی نشان می دهند که شکارچیان اسکاندیناوی از تکنولوژی های مختلف سنگ و منابع مختلف مواد غذایی استفاده میکرده اند.

?جان اوستو یکی دیگر از نویسندگان این مقاله می گوید: «سایت‌های باستان‌شناسی بیش از یک قرن تحت تحقیقات مختلف قرار گرفته اند، هیجان‌انگیز است که ببینیم اطلاعات ژنتیکی می توانند به درک ما از این گروه‌های شکارچی اضافه کند.»
داده‌های جامع این تحقیق به تیم اجازه مطالعه بیشتر در مورد پویایی جمعیت در جمعیت میان‌سنگی اسکاندیناوی را داده است.

?ترجمه: آزاده داودی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

کمک ژنتیک به رهگیری مهاجرت‌های انسانی بعد از عصر یخبندان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن