بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکس

کمک ژنتیک به رنگ باختن افسانه یتی، مرد‌ برفی مخوف هیمالیا!

✅نتایج یک مقاله نشان می‌دهد که علم چگونه می‌تواند ریشه‌های افسانه‌های محلی را برایمان مشخص کند. موضوع در مورد مرد برفی مخوف موسوم به «یتی» است، موجود میمون‌نمایی که گفته می‌شود در کوه‌های مرتفع آسیا زندگی می‌کند و همواره حضور پر‌رنگی در اساطیر مردم نپال و تبت داشته است.


?تاکنون گزارش‌هایی زیادی از مشاهده این موجود و یا دیدن ردپای آن ثبت‌ شده است و مردم، داستان‌های یتی را سینه‌به‌سینه طی نسل‌های گذشته به فرزندان خود منتقل کرده‌اند. اما اکنون یک تحقیق مبتنی بر DNA با جمع‌آوری نمونه‌های موجود از یتی در موزه‌ها و کلکسیون‌های شخصی، سعی کرده که ریشه‌های این افسانه کوه‌های هیمالیا را بررسی کند.

?این تحقیق توانسته ۹ نمونه، شامل دندان، استخوان، پوست، مو و فضولات منسوب به این موجود افسانه‌ای را از کوه‌های هیمالیا و فلات تبت جمع‌آوری کند. جالب است که نتایج تحقیق فوق نشان داده که یکی از این نمونه‌ها مربوط به یک سگ بود و هشت نمونه دیگری مربوط به خرس سیاه آسیایی، خرس قهوه‌ای هیمالیا و خرس قهوه‌ای تبت بوده‌اند.

?دکتر شارلوت لیندکویست، دانشمند ارشد این پروژه و استادیار علوم زیستی دانشگاه در کالج هنر و علم شهر بوفالو، می‌گوید: «یافته‌های ما مشخص می‌کند که زیربنای بیولوژیکی افسانه یتی را می‌توان در خرس‌های بومی آن مناطق پیدا کرد و همچنین ثابت می‌کند که با استفاده از علم ژنتیک می‌توان از رازهای افسانه‌هایی مانند این، پرده برداشت.»

?او می‌افزاید: «تیم پژوهشی ما اولین تیمی نیست که اقدام به تحلیل DNA یتی کرده است، اما تیم‌های قبلی از روش‌های ژنتیکی ساده‌تری استفاده کرده بودند که بسیاری از سؤالات مهم را در این زمینه بدون پاسخ گذاشته بودند.»
دکتر لیندکویست و همکارانش این‌گونه ادامه داده‌اند: «این تحقیق، سخت‌گیرانه‌ترین آنالیز از نمونه‌های جمع شده از جانوران غیرعادی و اساطیری انسان‌نما است که تاکنون انجام شده است.»

?به گفته این دانشمندان که نتایج پژوهش آن‌ها در نشریه Proceedings of the Royal Society B منتشر شده، علم می‌تواند ابزاری سودمند برای بررسی ریشه‌ باورهای خرافی در مورد وجود جانوران عظیم و اسرار‌آمیز باشد. او اشاره‌کرده که به‌عنوان‌مثال در آفریقا هم ریشه افسانه غربی و قدیمی وجود «اسب تک‌شاخ آفریقایی» توسط محققان بریتانیایی در اوایل قرن بیستم با پیدا کردن جانوری زنده از خانواده زرافه‌ها، مشخص شد. این جانور که کاپی نام دارد ترکیبی است از زرافه، گورخر و اسب!

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کمک ژنتیک به رنگ باختن افسانه یتی، مرد‌ برفی مخوف هیمالیا! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن